REKLAMA

Gospodarka

Wraca budżet dla mieszkańców

Opublikowano 02 kwietnia 2021, autor: Piotr Piotrowski

Po roku przerwy mieszkańcy Żagania znowu będą mogli głosować na inwestycje i imprezy, w ramach budżetu obywatelskiego 2022.

W tym roku burmistrz Andrzej Katarzyniec zawiesił budżet obywatelski, z powodu pandemii i braku funduszy. Zamiast niego jest pula 300 tys. zł na inwestycje w ramach tzw. konsultacji społecznych. Nadal nie została rozdysponowana na konkretne zadania.

Za to ruszają prace z budżetem obywatelskim na przyszły rok.  Przyklepali go radni  (na sesji 26.03.). Budżet wyniesie 600 tys. zł, z czego 480 tys. zł pójdzie na inwestycje typu place zabaw, rekreacyjne, chodniki osiedlowe, 120 tys. zł – na organizację koncertów i wydarzeń kulturalnych, sportowych. Jedno zadanie inwestycyjne nie może przekraczać puli 300 tys. zł.

Najwiecej zastrzeżeń do projektu budżetu zgłosili radni z klubu „Ruch Mieszkańców – Nasze Miasto – Nasz Powiat”.  – Sugeruję, aby wartość jednego zadania wyniosła maksymalnie 70 tys. zł. Chodzi chyba o to, aby wydarzeń było jak najwięcej – postulował Grzegorz Kuźniar, wnioskując o to, aby z udziału w budżecie wyłączyć placówki oświatowe, podległe Urzędowi Miasta. – Chodzi o to, aby wyeliminować zbieranie głosów w szkołach. A z tym w przeszłości było różnie. 

Radny Dariusz Jadach proponował, aby te 120 tys. zł na wydarzenia kulturalne podzielić na pół. I ta propozycja zyskała akceptację radnych. Podobnie jak  wniosek Kuźniara, aby jeden mieszkaniec mógł głosować zarówno na inwestycję jak i wydarzenie kulturalne.  – Dzięki temu wybór zadania będzie miał większe poparcie społeczne i nie dojdzie do sytuacji, w której wygrywa tylko jedna, zmotywowana grupa ludzi z jednego stowarzyszenia – argumentował Kuźniar.

W związku z pandemią, mieszkańcy będą mogli głosować elektronicznie.

Napisz komentarz »