REKLAMA

Zdrowie

A miało być tak dobrze

Opublikowano 16 kwietnia 2021, autor: jb

Dwa punkty szczepień masowych miały ruszyć w powiecie żagańskim. Wiadomo już, że będzie jeden. I to najprawdopodobniej w maju.

Punkty masowych szczepień miały ruszyć 19 kwietnia, ale ze względu na liczbę dostarczanych szczepionek do kraju, większość z nich ruszy później.

Punkty masowe to nie to samo, co punkty szczepień populacyjnych. Szczepienia populacyjne prowadzone są np. w przychodniach lekarzy rodzinnych i w niektórych szpitalach. W Żarach szczepienia populacyjne prowadzą oba szpitale, w powiecie żagańskim tylko przychodnie i Nowy Szpital w Szprotawie.

 W powiecie żagańskim  miały powstać dwa punkty szczepień masowych, jeden w żagańskim szpitalu. Drugi Nowy Szpital ze Szprotawy chciał prowadzić w Szprotawskim Domu Kultury. – W środę (14.04.) dowiedzieliśmy się, że punktu masowego u nas nie będzie. – mówi Marta Pióro, rzeczniczka Nowego Szpitala.

Pomogą pracownikami

Jeden punkt szczepień masowych ruszy zatem w żagańskim oddziale 105. Kresowego Szpitala Wojskowego. Ma podawać minimum 200 dawek dziennie, bo takie jest kryterium w przypadku miast, które mają poniżej 50 tysięcy mieszkańców

– Szykowaliśmy się do otwarcia w przyszłym tygodniu, ale otrzymaliśmy informację, że jednak będzie to najwcześniej w maju. Punkt przy pomocy gmin przygotowaliśmy i wyposażyliśmy np. w  fotele, zestaw przeciwwstrząsowy itp. Szczepionkę podawać będzie personel szpitala. Pacjenci na szczepienia będą wchodzić głównym wejściem szpitala. Osobny żołnierz będzie jednak kierował pacjentów do poradni, a osobny do szczepień – mówi Iwona Hryniewiecka, sekretarz powiatu. -My będziemy wspomagać szpital naszymi pracownikami starostwa do obsługi administracyjnej i np. rejestracji pacjentów.  – zapewnia I. Hryniewiecka. Pracownika do pomocy ma oddelegować także Urząd Miasta w Żaganiu.

Powiat planuje otwarcie kolejnego punktu szczepień, ale rozmowy jeszcze trwają. -Chodzi o gminę Iłowa, bo tam tych szczepień nie robi się za dużo. Problemem w tym przypadku jest to, że my nie mamy swojej kadry, która mogłaby podawać by te szczepionki. – dodaje I. Hryniewiecka. 

Napisz komentarz »