Sobieski bliżej I ligi!

Opublikowano 02 kwietnia 2021, autor: Piotr Piotrowski

Po emocjonującym, piątym meczu I rundy play o ff w II lidze, żagańscy siatkarze pokonali nowosolską Astrę 3:1 i awansowali do półfinału centralnego. Są coraz bliżej I ligi!

W rywalizacji do trzech wygranych był remis 2:2, więc o awansie do kolejnej rundy  decydował środowy, wieczorny pojedynek w żagańskiej Arenie (31.03.).  W pierwszym secie walka toczyła się punkt za punkt. Dopiero w 13. minucie „wojskowi” odjechali rywalom na trzy punkty. Prowadzenia już nie oddali, a kropkę nad „i” postawili swoimi udanymi atakami: Hubert Mańko i Piotr Sajdak. Drugiego seta lepiej zaczęli nowosolanie, którzy prowadzili nawet 4:2. Nie potrafili jednak uciec gospodarzom. Do połowy tej odsłony walka toczyła się „punkt za punkt”. Wtedy o sobie dał znać Sajdak, który przy stanie 13:13 popisał się trzema  udanymi akcjami, wyprowadzając swój zespół na kilkupunktowe prowadzenie. Z dobrej strony pokazał się Patryk Mendel a seta skończył udany blok Huberta Mańko.

Astra postraszyła

Nowosolanie nie zamierzali tanio sprzedać skóry. Po reprymendzie trenera Wiktora Zasowskiego, poprawili grę w obronie i ataku, od początku budując przewagę w trzecim secie (7:2). Podopieczni Krzysztofa Dobka ambitnie gonili i w końcówce trzeciej odsłony doszli rywali na zaledwie jeden punkt (22:23). Ostatnie słowo należało do gości, którzy wygrali tego seta do 23 i zrobiło się tylko 1:2. Na początku czwartego seta wynik ciągnęli Mańko, Sajdak i Mendel, dobrze wyglądała gra w środku, wychodziła zagrywka i rozegranie. Po kapitalnej serii ataków, Sobieski prowadził już siedmioma punktami i wydawało się, że zdąży jeszcze obejrzeć pierwszą połowę meczu reprezentacji Polski z Anglią. Nic z tych rzeczy. Astra sukcesywnie odrabiała straty, za sprawą świetnego serwisu Alana Goltza i skutecznych ataków Pawła Skibickiego. W końcówce, po ataku w aut Sajdaka, na tablicy wyników pojawił się remis 22:22. Ostatnie słowo należało do gospodarzy.  Po końcowym gwizdku

–  To był taki szarpany mecz z naszej strony. Na początku nie potrafiliśmy kończyć piłek w ataku. Mieliśmy niski procent na skrzydle – ocenił Wiktor Zasowski, trener Astry Nowa Sól. – Z biegiem czasu siadło nasze przyjęcie. Szczególnie szkoda czwartego seta, gdzie goniliśmy rywala od stanu 13:6, doprowadzając do remisu i dajemy sobie wrzucić łatwą piłkę w zagrywce. Brak koncentracji  w przyjęciu, potem drugie słabe przyjęcie i tyle. Gospodarze wygrali dzisiaj zasłużenie, byli delikatnie lepsi.My też mieliśmy swoje szanse w tej rywalizacji, tylko ich nie wykorzystaliśmy.

Mieli swojego „Kilera”

W dużo lepszych nastrojach był trener Sobieskiego.   – Prowadziliśmy 2:1 i 13:6 w czwartym secie i nagle stanęliśmy, a rywal odrobił wszystkie straty –  powiedział po meczu szkoleniowiec żaganian, Krzysztof Dobek. – Wziąłem czas i powiedziałem chłopakom: nie róbmy szkolnych błędów, skończmy tę batalię w czwartej odsłonie, zamiast doprowadzać do nerwówki i tie – breaku. Było trochę nerwowości i psucia zagrywek, ale w końcówce siatkarze zagrali swoje i zasłużenie wygrali. Chciałbym podziękować chłopakom za ogromną walkę. W trakcie play – offów dopadł nas pech. W meczach z Astrą graliśmy bez Patryka Kozdronia, który musiał wyjechać służbowo, dwaj środkowi  doznali kontuzji kciuków,  rozgrywający grał z wysoką gorączką – podkreślił K.  Dobek. – Mieliśmy mnóstwo problemów, ale udało się awansować do drugiej rundy play  – off. Dziś do wygranej w znacznej stopniu przyczynił się nasz „killer – ataker”, czyli Piotrek Sajdak, który był mocno osłabiony po przyjęciu szczepionki przeciw Covid -19 , ale spisał się wyśmienicie.

W kolejnym rundzie play – off o I ligę (10-11.04.) Sobieski zagra z najlepszymi drużynami I grupy: Wilkami Wilczyn, Orłem Międzyrzecz oraz liderem swojej grupy,  Chrobrym Głogów. Rywalizacja najprawdopodobniej odbędzie się  w Głogowie, chociaż Żagań też chce być jej gospodarzem, składając wniosek o organizację tego turnieju.

WKS Sobieski Arena Żagań 3:1 (25:21, 25:22, 23:25, 25:22)
WKS: Sajdak, Mańko, Jurkojć,
Kołodziejczyk, Mendel, Draczyński, Kukla, Zasłonka oraz Głowacki, Kłysz, Jezierski
Astra: Skibicki, Goltz, Odwarzny,