REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Zakapiory wygrywają w Swiss Krono

Opublikowano 02 kwietnia 2021, autor: nk

W pierwszych wyborach do rady pracowników w Swiss Krono w Żarach wszystkie mandaty trafiły do kandydatów Solidarności. W ulotkach zachęcających do głosowania członkowie związku nazywali się zakapiorami.

Tak zdecydowanego zwycięstwa nikt się nie spodziewał. Nawet władze zakładowej Solidarności nie kryją zaskoczenia.

– Nie mieliśmy tak wysokich oczekiwań. Do rady weszli wszyscy nasi kandydaci i to z dużą przewagą nad pozostałymi. To dla nas miłe zaskoczenie – mówi Mariusz Michałek, szef zakładowej Solidarności.

Siedmiu wspaniałych

W wyborach do 7 osobowej rady pracowników wystartowało 15 kandydatów, a 7 z nich to byli przedstawiciele Solidarności. Wszyscy zdobyli mandat. Najwięcej głosów ze wszystkich startujących zdobył Tomasz Zawiślak (450 głosów). Kolejne miejsca zajęli Mariusz Michałek (444 gł.), Dawid Biało (415 gł.), Andrzej Szeblewski (404 gł.), Grzegorz Miszczak (401 gł.), Robert Borkowski (398 gł.) i Paweł Kmera (380 gł.)

Frekwencja w wyborach przekroczyła 61 proc., czyli wzięło w nich udział około 700 uprawnionych do głosowania pracowników.

Na cztery lata

Swiss Krono zatrudnia ponad 1 tys. pracowników. Dotąd w zakładzie nie było rady pracowników. Wybory do niej odbyły się po raz pierwszy.

– W pierwszej kolejności rada musi się zebrać i ukonstytuować, czyli wybrać spośród siebie prezydium. Nie wiem kiedy to się stanie, bo to pracodawca zwołuje pierwsze posiedzenie rady – mówi M. Michałek.

Kadencja rady trwa 4 lata, a do jej głównych zadań należy dialog pomiędzy pracownikami i pracodawcą. Członkowie rady mają prawo pozyskiwać informacje dotyczące działalności i sytuacji ekonomicznej pracodawcy, a także zatrudnienia czy zmiany organizacji pracy.

Napisz komentarz »