REKLAMA

Zdrowie

Przełożą ci operację

Opublikowano 02 kwietnia 2021, autor: jb

Oddział chirurgiczny Szpitala Na Wyspie w Żarach wstrzymał wszystkie przyjęcia pacjentów na planowane zabiegi. Do szpitala przyjmowani są tylko pacjenci np. wymagający operacji po wypadku albo np. z atakiem wyrostka robaczkowego.

Ci, którzy mieli wyznaczony termin np. na usunięcie przepukliny będą musieli poczekać. Zdarzeń pilnych jest na tyle dużo, że wstrzymano zabiegi, które nie dotyczą ratowania życia.

Gdy ogłoszono, że oddział chirurgiczny 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach będzie przyjmował tylko pacjentów zakażonych koronawirusem, chirurgia Szpitala Na Wyspie pozostała jedynym takim oddziałem na terenie powiatów żagańskiego i żarskiego.

Do tej pory ten oddział mógł przyjąć na raz 25 pacjentów, miejsce na oddziale zwiększono o kolejnych 5 łóżek, ale i tak nie wystarcza miejsca dla wszystkich.

-Pacjenci bez koronawirusa, a w ostrych stanach, wymagających szybkiej interwencji chirurga,   trafiają tylko do nas, nie tylko z powiatu żarskiego. 40 procent przyjmowanych pacjentów jest spoza powiatu żarskiego – mówi Jolanta Dankiewicz, prezes Szpitala Na Wyspie.

Informujemy o przełożeniu

Przez przepełnienie na oddziale, trzeba było wstrzymać zaplanowane wcześniej zabiegi. -Lekarze cały czas wykonują zabiegi operacyjne. Każdy z pacjentów planowych jest informowany telefonicznie o przełożeniu terminu zabiegu. Jeżeli ktoś z tych pacjentów czuje się gorzej, ma dolegliwości bólowe, może przyjść do naszej Izby Przyjęć i zostanie przyjęty, będzie mu udzielona pomoc – zapewnia prezes.

Nie wiadomo, jak długo zabiegi planowe będą wstrzymane.

-Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak długo musimy wstrzymywać planowe zabiegi. To będzie zależało od liczby zakażeń, działania oddziałów covidowych i zapotrzebowania na nasze łóżka chirurgiczne. Z pacjentami staramy się kontaktować na bieżąco. Codziennie pracownicy Izby Przyjęć dzwonią do pacjentów. Kiedy pojawiają się jakiekolwiek wolne łóżka to zapraszamy na zabiegi pacjentów, którzy mieli wyznaczone terminy swoich zabiegów – mówi J. Dankiewicz. 

Napisz komentarz »