REKLAMA

Kronika policyjna

Chcą policjantów na ulicy

Opublikowano 02 kwietnia 2021, autor: Piotr Piotrowski

Chcemy więcej patroli na ulicach – mówią komendantowi policji radni powiatu żagańskiego. – Kiedyś tej policji więcej widzieliśmy na ulicach – wytykał przewodniczący rady, Sebastian Galasiak.

Żagańska policja boryka się z problemami. Przede wszystkim – kadrowymi.

Nie garną się do policji

Radnego Pawła Chylaka martwi duża ilość wakatów w żagańskiej komendzie.  – W 2020 roku zostało przyjętych do komendy 4 nowych funkcjonariuszy, a na koniec roku było aż 23 wakaty – wyliczył.  – Jak policja sobie będzie z tym tematem dalej radziła? Apeluję o usuwanie tych złomów, spalonych i zniszczonych w wypadkach aut z parkingu za policją. To nie jest parking na przetrzymywanie takich aut.

Kom. Mateusz Domaradzki, z-ca komendanta KPP Żagań przyznał, że nabór nie był duży. – Ta sytuacja się poprawia. Ostatnio przyjęliśmy 6 nowych funkcjonariuszy, w tej chwili mamy 8 kandydatów w opracowaniu. Cały czas promujemy zawód policjanta w mediach, w szkołach – zaznaczył z-ca komendanta. –  Jest wzrost zainteresowania służbą w policji i mam nadzieję, że będzie się utrzymywał i uzupełnimy wszystkie wakaty.  Jeśli chodzi o te pojazdy na parkingu pochodzące z wypadków czy usunięcia z drogi, to na bieżąco są poddawane analizie, wydawane właścicielom.

Radiowozy to za mało

Przewodniczący rady, Sebastian Galasiak apelował o więcej pieszych patroli.

– Dochodzi ostatnio do bardzo dużej ilości napaści, zaczepek, mniejszych i większych. Ostatnio takiej napaści uległ mój syn. Doszło do poturbowania, kradzieży. A jeżdżąc po mieście, zauważyłem, że tych chodzących policjantów jest naprawdę bardzo mało – zaznaczył S. Galasiak. – Czy nie można byłoby tego zwiększyć?  Zmotoryzowanie powoduje, że ta policja jest bardzo mobilna, ale jej nie widzimy na ulicach. Kiedyś tej policji było więcej. Ta policja jest stróżem, kijem i ta młodzież, która chodzi dookoła i szuka zaczepek, ma to gdzieś z tyłu głowy, że ten policjant może ich najść.

– Codziennie na dobę średnio do służby wychodzi 22-23 policjantów – odparł M. Domaradzki. – Do służby jest kierowanych więcej funkcjonariuszy w dni newralgiczne, weekendy i święta. Patrole piesze są organizowane głównie w centrum miasta. Są rzadsze, gdyż patrol zmotoryzowany jest w stanie szybciej podjąć interwencję.  Sprawdzę, jak wygląda sytuacja z dyslokacją. Tu wpływ ma ta liczba wakatów, to jest o 23 policjantów mniej na ulicach.

Mniej kolizji, więcej złodziei

W ubiegłym roku na terenie powiatu żagańskiego policjanci stwierdzili blisko 6 tys. wykroczeń. Zatrzymali 55 nietrzeźwych kierowców, 80 praw jazdy oraz 509 dowodów rejestracyjnych. Względem poprzedniego roku, spadła ilość kolizji – z 732 do 614. Odnotowano 48 wypadków drogowych.  Wzrosła wykrywalność kradzieży, wymuszeń i rozbojów (do 89,5 proc.), włamań (do 41,9 proc.) czy kradzieży samochodów (do 33,3 proc.).

Napisz komentarz »