REKLAMA

Wasze sprawy

Na turnus dadzą każdemu

Opublikowano 02 kwietnia 2021, autor: jb

– Proszę, składajcie wnioski. Mamy dużo pieniędzy do wykorzystania, warto z nich skorzystać. Na turnusy rehabilitacyjne pojadą wszyscy niepełnosprawni, którzy złożą wniosek – mówi Justyna Przedaszek, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach.

PCPR w tym roku z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych otrzymał w sumie 2 mln 910 tys. 593 zł. Z tej puli  1 mln 193 tys. 280 zł wydzielono na Warsztaty Terapii Zajęciowej.

Na rehabilitację społeczną pozostało 1 mln 717 tys. 313 zł, to o ponad 400 tys. zł więcej niż w poprzednim roku.

– Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni budżetem. My się nie zamykamy, nie pracujemy zdalnie. Zachęcamy do składania wniosków. Osobom, które nie wiedzą, jak to zrobić, pomożemy wypełnić właściwe wnioski – mówi J. Przedaszek.

Na przedmioty i turnusy

Największą pulę zarezerwowano na zakup przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, jest na to 672 tys. zł. -Te pieniądze wypłacamy na bieżąco. Wnioski o te przedmioty można składać kilka razy w roku, są tacy, którzy robią to co miesiąc – mówi J. Przedaszek.

Na turnusy rehabilitacyjne przewidziano 500 tys. zł.

– W sumie nie ma żadnych dodatkowych kryteriów, żeby się ubiegać o ich dofinansowanie. W tym roku dofinansowanie otrzymają wszystkie osoby niepełnosprawne, które złożą wniosek. Wszystko przez to, że mamy złożonych tylko około 300 wniosków na turnusy i fakt, że nie wiadomo jeszcze, kiedy i jakie ośrodki będą je prowadzić – tłumaczy dyrektorka.

W poprzednich latach było dużo więcej wniosków na turnusy, niż zaplanowanych pieniędzy.

– Ważne też jest to, że jeżeli ktoś otrzyma zgodę na takie dofinansowanie, a na turnus ostatecznie nie pojedzie, nie poniesie żadnych konsekwencji. Jeżeli ktoś będzie bał się jechać, może zrezygnować. Są już ośrodki, które przez przyjęciem pacjentów robią szybki test na obecność koronawirusa. Przyjmowane są tylko osoby zdrowe. Nie obniżamy kwoty maksymalnych dofinansowań, można się starać o pełną kwotę (w poprzednich latach były obniżane o 20 procent) – tłumaczy J. Przedaszek.

Osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności otrzymają 1 tys. 637 zł dofinansowania, osoby ze stopniem umiarkowanym mogą liczyć na 1 tys. 474 zł, a osoby z orzeczonym stopniem lekkim otrzymają 1 tys. 364 zł.

Zlikwidują bariery

Na likwidację barier funkcjonalnych jest aż 350 tys. zł.

Największa pula jest na likwidację barier architektonicznych, bo 300 tys. zł. -Zdecydowanie większość wniosków dotyczy dostosowania łazienek do potrzeb osób niepełnosprawnych. W tym roku można się ubiegać o 10 tys. zł, w ubiegłym roku było to 5 tys. zł – mówi J. Przedaszek.

Na likwidację barier w komunikowaniu się przewidziano 30 tys. zł. W tej grupie składane były np. wnioski o zakup cyberoka oraz mówiki dla dzieci autystycznych.

Na likwidację barier technicznych jest 20 tys. zł.

W budżecie znalazło się też 30 tys. zł na dofinansowanie do zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny. -To są wnioski na rowerki, bieżnie, rehabilitację w warunkach domowych, mamy nawet złożony wniosek na rotor (do rehabilitacji rąk i nóg). Na sprzęt mamy nawet do 80 procent dofinansowania. Jeżeli rehabilitant powie, że taki sprzęt jest komuś potrzebny i zostanie to potwierdzone zaświadczeniem lekarskim, to można  składać wniosek – mówi J. Przedaszek.

Już płacą

Powiatowy Urząd Pracy w Żarach zawnioskował w PCPR o 140 tys. zł na trzy zadania w ramach rehabilitacji zawodowej (zwrot dla pracodawcy kosztów utworzenia i doposażenia stanowiska pracy, zwrot dla pracodawców kosztów adaptacji lub nabycia urządzeń ułatwiających osobie niepełnosprawnej wykonywanie pracy i przyznanie środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej). -Jeżeli ktoś myśli o własnej firmie albo założeniu spółdzielni socjalnej to o takie środki może się starać – mówi J. Przedaszek.

W budżecie PCPR są także pieniądze na sport, kulturę i rekreację dla osób niepełnosprawnych.

-Zachęcam do składania wniosków. Można skorzystać z różnych form pomocy, kupić sprzęty, likwidować bariery. Jedna osoba może skorzystać z różnych form, np. w tym samym roku z dofinansowania na sprzęt rehabilitacyjny i likwidację barier. – zachęca J. Przedaszek.

Napisz komentarz »