REKLAMA

Wasze sprawy

Kasa dla niepełnosprawnych

Opublikowano 02 kwietnia 2021, autor: jb

Więcej pieniędzy na pomoc swoim podopiecznych ma Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żaganiu. Wypłaty ruszą już w kwietniu.

PCPR łącznie dla swoich podopiecznych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ma 2 mln 636 tys. 954 zł (ponad 400 tys. zł więcej niż w ubiegłym roku). Pierwszy raz od 2012 roku PCPR otrzymał do wykorzystania pulę większą niż w poprzednim roku.

Z tej kwoty 998 tys. 16 zł przeznaczono na działalność Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szprotawie.

Więcej na codzienność

Łącznie do wykorzystania na rehabilitację społeczną PCPR ma 1 mln 588 tys. 938 zł.

-Rozważaliśmy, by dodatkowe pieniądze przeznaczyć na turnusy rehabilitacyjne, ale dołożyliśmy je do puli na zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny i przedmioty ortopedyczne. Mamy na to w tym roku teraz 1 mln 11 tys. 938 zł. W ubiegłym roku było to ok. 700 tys. zł – tłumaczy – tłumaczy Anna Kulczyńska, dyrektor PCPR w Żaganiu.

To właśnie na ten sprzęt i przedmioty składanych jest co roku najwięcej wniosków, bo dotyczą one dofinansowania przedmiotów codziennego użytku (pieluchomajtki, cewniki itp.).

-W tym roku mamy dużo mniej wniosków w porównaniu do lat poprzednich. Na turnusy złożono ich do tej pory 247, około 180 wniosków dotyczy przedmiotów ortopedycznych, 9 z nich dotyczy likwidacji barier, a zazwyczaj mamy takich około 30 – wymienia A. Kulczyńska.

Na likwidację barier funkcjonalnych zarezerwowano 250 tys. zł (około 100 tys. zł więcej w porównaniu do ubiegłego roku). Można starać się o dofinansowanie likwidację barier architektonicznych (np. budowa podjazdów), w komunikowaniu się (jak zakup specjalnych telefonów komórkowych) i barier technicznych (np. podnośników osób leżących).

– Chcemy, żeby te dofinansowania były wyższe niż w poprzednim roku. Zazwyczaj wnioski dotyczą przebudowy łazienki z dostosowaniem jej do potrzeb osób niepełnosprawnych czy likwidacji progów w mieszkaniu. Mamy też jeden wniosek o montaż schodołazu. – wymienia A. Kulczyńska.

Dołożą do wyjazdu

Na turnusy rehabilitacyjne zaplanowano 250 tys. zł.

-To pula wyjściowa na takim poziomie, jaki mieliśmy w ubiegłym roku. Nie zwiększaliśmy jej głównie przez to, że nadal jest zawieszona działalność wielu ośrodków rehabilitacyjnych. Nie wiemy, jak te turnusy będą realizowane w tym roku. W ubiegłym roku nie wszystkie pieniądze zostały wykorzystane, skorzystali głównie ci, którzy trafili z terminem wtedy, gdy poluzowane były obostrzenia. Sporo osób się wycofywało z obawy o własne zdrowie. W tym roku przepisy mówią o tym, że z dofinansowania turnusu mogą skorzystać osoby, które tego nie robiły w ostatnich 3 latach. Będziemy chcieli też wrócić do osób, które już w ubiegłym roku miały decyzje pozytywną, a nie pojechały nie ze swojej winy. Muszą oni jednak złożyć wniosek ponownie w tym roku, bo nie są one przedłużane z automatu – mówi A. Kulczyńska.

50 tys. zł trafi do Powiatowego Urzędu Pracy, to są pieniądze na rehabilitację zawodową osób niepełnosprawnych. 10 tys. zł z tej puli przewidziano na prace interwencyjne, po 20 tys. zł na wyposażenie miejsca pracy oraz dotacje na założenie własnej firmy.

Również 50 tys. zł PCPR ma na zlecanie zadań organizacjom pozarządowym. W ubiegłym roku było to 20 tys. zł. -Zwiększyliśmy te środki, bo chcielibyśmy zwiększyć zakres działań organizacjo o pracę asystenta osoby niepełnosprawnej. – tłumaczy dyrektorka.

Kolejne 27 tys. zł jest do podziały na organizację wydarzeń sportowych, kulturalnych i turystycznych, ale na razie nie wpłynęły na nie żadne wnioski.

Wystarczy przyjść

Pracownicy PCPR pracują stacjonarnie. Nie trzeba się umawiać na wizytę u konkretnego pracownika, ale trzeba przestrzegać zasad reżimu sanitarnego.

-Na początku pandemii w ubiegłym roku pracowaliśmy zdalnie przez chwilę, ale naszych petentów nie da się obsłużyć zdalnie. Dzisiaj nasze drzwi są otwarte, ale pilnujemy by przy stanowisku przebywał tylko jeden petent oraz jedna osoba na korytarzu. Wiele osób wnioski o pomoc woli składać indywidualnie, choć można to robić też przez platformę e-puap albo mailowo wysyłać skany dokumentów.

-Pierwszej transzy pieniędzy z PFRON spodziewamy się w ciągu tygodnia, potem będziemy je wypłacać – dodaje.

Napisz komentarz »