REKLAMA

Samorząd

Nie dali dla wsi

Opublikowano 02 kwietnia 2021, autor: jb

Radni z gminy Wymiarki poparli apel wójta. Nie będzie pieniędzy z Funduszu Sołeckiego dla wsi.

Do końca marca radni mieli czas na to, żeby ewentualnie przyznać pieniądze dla wsi do wykorzystania na 2022 rok. Wójt Lech Miszewski zapowiadał w „Regionalnej”, że będzie apelować do radnych, by tego funduszu nie było. Na fundusz z budżetu gminy trzeba by przeznaczyć około 117 tys. zł.

-Mógłby pan powiedzieć, dlaczego tego funduszu ma nie być? To jest decyzja dość kontrowersyjna? – pytał radny Zbigniew Noskowicz, podczas sesji (26.03.).

-Od początku mojej kadencji podejmuję decyzje kierując się tylko dobrem gminy. W sytuacji naszego budżetu, niewyodrębnianie funduszu jest właśnie w naszym interesie. 2021 rok będzie dla nas ciężki. Spłacamy kredyty zaciągnięte w poprzednich kadencjach. Do tej pory płaciliśmy tylko odsetki. W tym roku po raz pierwszy mamy do spłacenia 200 tys. zł kapitału i dodatkowo ponad 140 tys. zł odsetek. W przyszłym roku będzie jeszcze więcej, bo już 270 tys. zł kapitału i odsetki – mówił wójt L. Miszewski.

W gminie sołtysi mogli funduszem dysponować ostatnio w 2019 roku.

-Do tej pory nie konsumujemy zakupów z poprzedniego funduszu. Kupiono lodówki, zmywarki, a to wszystko stoi, bo świetlice są zamknięte. Ja odpowiadam za finanse gminy, brak funduszu to moja decyzja i będę jej bronił jak niepodległości. Żaden z sołtysów nie zwrócił się do mnie nawet z pytaniem o fundusz. Na wszystkie prośby sołtysów staram się szukać pieniądze i reagować w ciągu dwóch tygodni – tłumaczył wójt. I dodał -Dzisiaj musimy zdecydować o funduszu na przyszły rok. W przyszłym roku deficyt budżetu nie będzie mógł być pokrywany z bieżących wydatków. To będzie około 500 tys. zł. Nawet gdybyśmy podnieśli stawki podatków do maksymalnych, to zyskalibyśmy 200 tys. zł. Dlatego ważne są dla nas te pieniądze. Fundusz może być, ale nie musi, a drogi  muszą być.

Radni poprali wniosek wójta większością głosów.

Napisz komentarz »