REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Szczepią chętnych

Opublikowano 26 marca 2021, autor: jb

W tym tygodniu ruszyły zapisy na szczepienia przeciwko koronawirusowi dla osób, które ukończyły 60 lat. 105. Szpital Wojskowy w Żarach otrzymał szczepionki potrzebne do zaszczepienia 2 tysięcy osób do 2 kwietnia. Miejsc już nie ma!

Gdy coraz więcej osób rezygnowało w kraju ze szczepień z powodu obaw o powikłania możliwe po przyjęciu szczepionki firmy AstraZeneca, uruchomiono możliwość rejestracji na szczepienia młodszych.

– Oczywiście były przypadki, kiedy  pacjenci rezygnowali z przyjmowania szczepionek firmy AstraZeneca. Nie były to wcale pojedyncze przypadki, zdarzało się, że dziennie nie przychodziło nawet 10-12 zapisanych osób. My szczepimy średnio od 40 do 60 pacjentów dziennie, więc ten odsetek rezygnujących był całkiem spory – mówi Jolanta Dankiewicz, prezes Szpitala Na Wyspie w Żarach. -Teraz już trochę się zmieniło, po tym jak pojawiły się komunikaty rządu o tym, że ta szczepionka u nas nie będzie wycofywana. Nie wyrzuciliśmy ani jednej szczepionki, a zaszczepiliśmy już ponad 3 tysiące osób. Mamy listę rezerwową osób zapisanych na szczepienie. Jeżeli ktoś nie przychodzi, dzwonimy do osób z tej listy – dodaje.

Rezygnacje z przyjęcia szczepionki były też w 105. Szpitalu Wojskowym.

 Szczepią w dwóch miejscach

W tym tygodniu na szczepienia mogły się zapisywać osoby od 60 do 69 roku życia.

Dwa tysiące osób do 69 roku życia do 2 kwietnia zaszczepi 105. Szpital Wojskowy w Żarach. Wolne miejsca w kolejce po szczepionkę rozeszły się bardzo szybko. Tylko w jedną dobę zapisało się aż tysiąc osób!

– Zaplanowanych mamy 2000 dawek w okresie 2 tygodni, to bardzo duża liczba, w związku z tym mogą pojawić się pewne opóźnienia, liczymy na wyrozumiałość pacjentów. Na razie nie wiemy ile dawek, dla jakiej grupy wiekowej czy zawodowej otrzymamy po 2 kwietnia – mówi Justyna Wróbel – Gądek, rzeczniczka szpitala. 

Dla osób do 69 roku życia uruchomiono dodatkowy punkt szczepień.

-Dodatkowy punkt szczepień uruchomiliśmy w budynku nr 23, na pierwszym piętrze I, po dawnych pomieszczeniach dyrekcji – dodaje rzeczniczka.

 Jednocześnie szpital prowadzi też planowane wcześniej szczepienia dla osób powyżej 70 roku życia. -W przypadku tych osób, szczepienia prowadzone są nadal w budynku nr 12 szpitala – dodaje rzeczniczka.

Prawie najmniej

Jeżeli chodzi o dzienną liczbę szczepionych osób, nadal jesteśmy na prawie samym końcu w kraju.  Łącznie w naszym województwie podano już 132.604 dawki szczepionki, z których 45.547 osób otrzymało już dwie dawki. Do tej pory w powiecie żarskim podano łącznie 14.015 dawek szczepionki, z których 4.678 osób otrzymało już dwie dawki. W ostatniej dobie zaszczepiono łącznie 576 osób.

W powiecie żagańskim podano łącznie 6.800 dawek szczepionki, z których 2.411 to osoby zaszczepione drugą dawką. W ostatniej dobie podano pacjentom 352 dawki.

Przynajmniej jedną dawką w kraju zaszczepiono 3 mln 524.209 osób , 1 mln 857.517 z nich przyjęło już dwie dawki szczepionki. W ostatniej dobie w kraju zaszczepiono 182.738 osób. W naszym województwie w jeden dzień zaszczepiono 5.152 osoby.

Napisz komentarz »