REKLAMA

Gospodarka

Limity w sklepach i kościołach, zamknięte salony

Opublikowano 26 marca 2021, autor: Michalina Kozarowicz

Jesteśmy na granicy wydolności – powiedział wczoraj (25.03) premier Mateusz Morawiecki i zdecydował o prowadzeniu kolejnych obostrzeń.

Od jutra (sobota 27.03) nowe obostrzenia, co najmniej do 9 kwietnia.

Zamknięte żłobki i przedszkola

Przez dwa tygodnie zamknięte będą przedszkola i żłobki. Wyjątek to dzieci medyków i służb porządkowych. Rodzice nadal będą mogli korzystać z zasiłku opiekuńczego. Szkoły działaję tylko w systemie zdalnym.

Zdalnie, na wynos

Rząd ogranicza także działalność obiektów sportowych wyłącznie do sportu zawodowego. Zamknięte będą korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe. Nie popływamy na basenach, wszelkie wydarzenia sportowe będą bez udziału publiczności. Dalej zamknięte pozostają hotele, a restauracje i bary mogą pracować tylko na wynos i dowóz. Wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, praca ma się odbywać zdalnie. Święta mamy spędzić w gronie domowników.

 Gdzie na zakupy

Do tej pory w sklepach powyżej 100 mkw. mogło przebywać 1 osoba na 15 mkw. Teraz limit ten zmieniono do 1 osoby na 20 mkw. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

I tak w największym żarskim markecie, czyli Kauflandzie mogło robić jednocześnie zakupy 160 osób, od jutra liczba kupujących spadnie do 120. Do LIDL-a przy ul. Katowickiej wchodziło do piątku jednocześnie 90 osób, teraz – 67. W Biedronkach przy ulicach Szymanowskiego i Ułańskiej w Żarach limit klientów zmieni się z 65 do 48 osób. W Biedronce na ulicy Katowickiej do tej pory zakupy robiło 91 osób, teraz będzie 68. Przy ul. Okrzei limit spadnie z 40 osób do 30, na Podwalu w Biedronce zakupy zrobi od jutra tylko 19 osób na raz, do tej pory było to 25. W Stokrotce zamiast 22 osób, zakupy zrobi jedynie 16. A w marketach DINO liczba jednocześnie kupujących zmniejszy się z 26 do 19.

Wszyscy, tylko nie my

– To niesprawiedliwe, że znowu zamykają właśnie nas – mówi Angelika Pysznik, właścicielka Salonu Urody „For you” w Żarach – Kościoły zostawiają otwarte, wszyscy mogą pracować, tylko nie my. Ja pracuję z klientami 1 na 1. Prędzej się można zarazić w szpitalu niż tutaj. Znowu to samo, co rok temu. Dziś i jutro będę pracować do 24.00. Nie skaczę do góry, że będę mieć dwa tygodnie wolnego. To bez sensu, bo my przed świętami mieliśmy w planach naprawdę dużo pracy. Ciekawe, co nam rząd zaproponuje.

Podobnie uważa Beata Korczyńska, właścicielka „Studio Beata Korczyńska.”

– Nie do końca rozumiem, że akurat zamyka się naszą branżę, gdzie pracujemy w zwiększonym reżimie sanitarnym, w systemie 1:1. Stosujemy jak zawsze dezynfekcję stanowisk pracy i sprzętu po każdym kliencie, mając jednocześnie o nim niezbędne informacje. Mam nadzieję, że obostrzenia nie potrwają zbyt długo, pogrążając finansowo kolejne firmy z branży. – mówi B. Korczyńska.

Nowe obostrzenia od 27 marca:
– Sklepy budowlane i meblowe o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. zostaną zamknięte. Hurtownie i składy budowlane będą otwarte
– W kościołach i placówkach handlowych pow. 100 m kw. będzie obowiązywał limit jednej osoby na 20 m kw. zamiast dotychczasowych 15 m kw.
– Zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne
– Przedszkola i żłobki zamknięte (otwarte tylko dla dzieci służb medycznych i mundurowych)
– Działalność obiektów sportowych ograniczona do uprawiania sportu zawodowego.

Utrzymane zakazy:
– Zamknięte hotele (z wyjątkiem robotniczych)
– Zamknięte kina, teatry, muzea i galerie
– Zamknięte sklepy w centrach handlowych, z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych, i sklepów zoologicznych
– Zamknięte sauny, solaria i kasyna, siłownie i kluby fitness
– Wszystkie szkoły w trybie zdalnym

Napisz komentarz »