REKLAMA

Zdrowie

Tak źle nigdy nie było

Opublikowano 26 marca 2021, autor: jb

Tak źle jeszcze nigdy nie było. Ponad 34 tysiące zakażonych jednego dnia w kraju, w naszym województwie ponad 900 zakażeń dziennie. Koronawirus uderzył z ogromną siłą.

Ostatni tydzień przyniósł tragiczny bilans kolejnych zakażeń koronawirusem. Przez ostatnie dwa dni w kraju padały kolejne rekordy liczby zakażonych dziennie.

Nie lepiej było w naszym województwie. W tydzień przybyły blisko 5 tysięcy kolejnych zakażonych osób. To najwięcej od początku pandemii. W tygodniu aż trzy razy odnotowano powyżej 700 chorych dziennie, a najgorszy, do tej pory, wynik opublikowano w czwartek, 25 marca, gdy do rejestru chorych przybyło 936 zakażonych.

W naszych powiatach więcej zakaziło się mieszkańców powiatu żagańskiego. W tydzień przybyło ich 227, najwięcej osób pozytywny wynik jednego dnia otrzymało w czwartek, 25 marca. Tego dnia do rejestru przybyło 57 kolejnych osób i jest to najwięcej od początku roku. Do tej pory koronawirusem w powiecie żagańskim zaraziło się już 2.865 osób.

W powiecie żarskim ogólna liczba zakażeń wirusem przekroczyła już cztery tysiące. Od marca ub. roku zakaziło się 4.026 osób. Najwięcej nowych przypadków podano również w czwartek, zachorowało 39 kolejnych osób. W tydzień przybyło ich 182.

W kraju od początku pandemii zachorowało już 2 mln 154.821 osób, zmarło 50.869 osób.

Coraz więcej chorych osób wymaga opieki szpitalnych. W naszym województwie w tydzień przygotowano 143 nowe miejsca covidowe w szpitalach, a ma być ich jeszcze więcej. O ponad 20 osób wzrosła też liczba korzystających z pomocy respiratora. Na 112 dostępne w województwie, zajętych jest 92.

Robią więcej testów

Do kolejek po wykonanie testów na obecność koronawirusa ustawia się coraz więcej osób. Tylko w ostatniej dobie przebadano próbki od 190 mieszkańców powiatu żagańskiego i 169 z powiatu żarskiego. W 105. Szpitalu Wojskowym w Żaganiu w tydzień wykonano rekordowo dużą liczbę testów od początku pandemii. W siedem dni – 743 próbki. Od początku pandemii zrobiono ich już łącznie 16.313.

-To najwyższy tygodniowy wynik przebadanych testów. Składa się na to wiele spraw. Zakażeń jest coraz więcej, więc wielu lekarzy kieruje pacjentów na to badanie, ale wpływ ma na to również fakt, że można skierowanie na bezpłatne badanie otrzymać po wypełnieniu internetowej ankiety. – mówi Jacek Wąsik, kierownik filii 105. Szpitala Wojskowego w Żaganiu, w którym jest laboratorium badające próbki na obecność koronawirusa.

Szpital wykonuje też coraz więcej testów komercyjnych, płatnych. Wynik po pobraniu wymazu pacjenci otrzymują najczęściej następnego dnia.

Kolejne mutacje

Gdy naukowcy starają się znaleźć zależność od tego, dlaczego brytyjska mutacja koronawirusa rozprzestrzenia się szybciej, na świecie pojawiają się już kolejne. Za wyjątkowo groźną, nieodporną na dotychczasowe szczepionki uznaje się mutację z Brazylii. W tym tygodniu ogłoszono także, kolejny wariant wirusa odnotowano w Indiach. Według oficjalnego komunikaty indyjskiego rządu, odnotowany w próbkach wariant jest dwóch innych mutacji. Wstępnie ocenia się ją na jeszcze bardziej zakaźną.

Napisz komentarz »