REKLAMA

Zdrowie

Dusi nas smog

Opublikowano 26 marca 2021, autor: nk

Smog nad Żarami. Miasto dusi się od środy (24.03). Norma dobowa pyłu przekroczona była w tym czasie nawet o 400 proc. To musi odbić się na naszym zdrowiu.

Drobny pył PM 2,5 to najbardziej niebezpieczny dla zdrowia składnik smogu. W tym tygodniu jego stężenie przekraczało w Żarach 400 proc. normy średniorocznej.

– Nikt już nie kwestionuje szkodliwości drobnych pyłów. Szkodzą nie tylko dzieciom, osobom starszym czy chorym, ale wszystkim – przestrzega mgr farmacji Bartosz Smyczyński.

Przenika do krwi

Ze względu na swoje bardzo małe rozmiary cząsteczki pyłu kumulują się w płucach, przenikają do układu krwionośnego, skąd transportują zabójcze dla ludzkiego organizmu związki, w tym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne oraz równie szkodliwe metale ciężkie. Wysokie stężenia pyłu, takie jak w ostatnich dniach w Żarach, mogą powodować  zapalenie naczyń krwionośnych, choroby nowotworowe układu oddechowego, zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego i krwionośnego, uszkodzenia wątroby, zaostrzenie objawów alergii wziewnej, astma, nawracające infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, zaburzenia funkcjonowania kory nadnerczy, miażdżyca, zaburzenia płodności.

Dużo pyłu

Mieszkańcy Żar są bardziej narażeni na zanieczyszczenia pyłowe, bo aż 21 proc. wszystkich pyłów produkowanych przez przemysł w województwie lubuskim powstaje właśnie tutaj. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, Żary są niechlubnym liderem w emisji pyłu przez przemysł w skali całego województwa lubuskiego. W samych Żarach rocznie do powietrza z przemysłu trafia 177 ton pyłu. To najwięcej w całym województwie lubuskim. W Żaganiu przemysł emituje 45 ton pyłu na rok, w Nowej Soli – 14, a w Zielonej Górze – 33 tony. To oznacza, że do żarskiego powietrza trafia z przemysłu 4 razy więcej pyłu niż w Żaganiu, 13 razy więcej niż w Nowej Soli i 5 razy więcej niż w Zielonej Górze.

Napisz komentarz »