REKLAMA

Samorząd

Co z tym schroniskiem?

Opublikowano 26 marca 2021, autor: Piotr Piotrowski

Budowa schroniska dla bezpańskich psów w Marszowie stanęła w martwym punkcie. Burmistrz Żagania teraz zasłania się pandemią.

Inwestycję warta 1,2 mln zł ma powstać na terenie Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Marszowie. Żagań ma na ten cel 270 tys. zł w tegorocznym budżecie. Żary nie są zainteresowanie budową schroniska, bo mają swoje i w tej sytuacji ich 24-procentowe udziały musi pokryć Żagań i pozostałych 13 wspólników ZZO – gmin powiatów żarskiego i żagańskiego.

Co dalej z obietnicą budowy schroniska? Dopytywali o to zaniepokojeni radni padły na poniedziałkowej komisji gospodarki (22.03.). Tymczasem burmistrz Andrzej Katarzyniec tłumaczy, że prace nad inwestycją spowolniła pandemia.

– Rozmawiałem z prezesem ZZO, panem Połomką. Podkreślił, że są kłopoty jeśli chodzi o kontakt z włodarzami innych gmin, zrzeszonych w związku. Przez pandemię każdy się pozamykał – oznajmił burmistrz. –  Jest przygotowany projekt, wizja, kwota. Czekamy na zmniejszenie obostrzeń i wtedy odbędzie zgromadzenie wspólników.  Póki co, odwiedzamy żarskie schronisko, w którym obecnie jest 6 naszych piesków.

Radni wyrazili zaniepokojenie opóźnieniem inwestycji. – Stoi ona w miejscu. Pandemią pandemia, ale nie dopuszczam myśli, że to schronisko w Marszowie nie powstanie. Pytają mnie o to mieszkańcy – zaznaczył radny Ireneusz Szaniawski.

– Ton wypowiedzi burmistrza trochę się zmienił. To dla mnie ogromny smutek – dodał radny Tomasz Kwarciński. – To jest kolejny rok, kiedy nie ma w Żaganiu przytuliska. Coraz bardziej mi się wydaje, że propozycja budowy schroniska w Żaganiu była bardziej  realna, niż budowa „szklanych domów”, a w tym przypadku „szklanego schroniska”  w Marszowie. Propozycja pana burmistrza jest coraz bardziej mglista – rozmawia, rozmawia i nic z tego nie wynika.

Napisz komentarz »