REKLAMA

Zdrowie

Ognisko koronawirusa w szkole

Opublikowano 26 marca 2021, autor: jb

Łącznie ponad 100 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Żaganiu trafiło na kwarantannę po kontakcie z zakażonymi nauczycielami.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o zachorowaniach na Covid-19 u dwóch nauczycieli żagańskiej SP nr 1, potem pozytywny wynik na obecność koronawirusa otrzymało jeszcze dwóch.

Największa liczba dzieci w kwarantannie była w poniedziałek, 22 marca. Taki obowiązkiem Sanepid objął 107 z nich.

-Sanepid naszą sytuację określił jako ognisko koronawirusa. Dostaliśmy przez to specjalne zalecenia. Obowiązkiem było ozonowanie szkoły oraz zakaz udostępniania jej jakimkolwiek osobom z zewnątrz. Mogą w niej przebywać tylko pracownicy i uczniowie. Dodatkowo wydałam zalecenie noszenia maseczek na terenie szkoły, także osób, które mają zajęcia z dziećmi – mówi dyrektor Małgorzata Kalinowska. -W tym tygodniu akurat dzieci w szkole nie ma, ale rozporządzenie ministra o nauce zdalnej mówi o tym, że dzieci osób, które pracują przy zwalczaniu wirusa (lekarze, służby mundurowe itp.) i ci w szczególnych sytuacjach, którzy nie mogą uczyć się w domu, przychodzą do świetlicy, żeby móc uczyć się nawet zdalnie. Przy poprzednim nauczaniu zdalnym takie dzieci mieliśmy – tłumaczy. 

Łącznie dwa pozytywne wyniki są wśród nauczycieli świetlicy i dwóch, którzy prowadzą zajęcia w klasach 1-3.

Zarażenia w kuchni

Pozytywny wynik na obecność koronawirusa ma też dwóch pracowników Szkoły Podstawowej nr 7, trzy kolejne są w kwarantannie. Wszyscy to pracownicy kuchni.

-Zaczęło się od zakażenia w rodzinie jednej z pracownic, potem zachorowała ona i jeszcze jedna osoba z kuchni. Trzy kolejne są w kwarantannie. Jak się dowiedzieliśmy, że choruje osoba w rodzinie, to zamknęliśmy kuchnię w szkole od razu w poniedziałek i w ogóle nie wydawaliśmy już obiadów. – mówi dyrektor Dorota Stebelska. -Te panie nie miały już bezpośredniego kontaktu z dziećmi, dlatego nikt więcej nie jest na kwarantannie. W tym tygodniu jest nauczanie zdalne, więc i tak już nie wydajemy obiadów.Trzymamy dystans na tyle, żeby właśnie zapobiegać kolejnym zakażeniom.

Chorują rodzice

Ozonowane są także przedszkola w mieście.

-Najwięcej informacji mamy o zachorowaniach wśród rodziców dzieci z przedszkoli. Ozonowaliśmy Przedszkole nr 5, w tym tygodniu ozonujemy Zespół  Przedszkolny właśnie po sygnałach o zachorowaniach u rodziców. Ich dzieci już na zajęcia nie chodzą, ale zawsze to trochę bezpieczniej, prowadzić zajęcia w oczyszczonych pomieszczeniach. Zajęć dla pozostałych nie wstrzymujemy, bo ozonujemy popołudniami od godz. 17:00- mówi Mariusz Krugły, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miasta. -Na weekend planujemy jeszcze ozonowanie Przedszkola nr 6 – dodaje.

Napisz komentarz »