REKLAMA

Samorząd

Kredyt na spłatę długów

Opublikowano 26 marca 2021, autor: Piotr Piotrowski

Kolejne 8 mln pożyczki zaciągnie gmina Szprotawa na spłatę wcześniejszych długów. – Bierzemy tańszy kredyt, aby spłacić droższe zobowiązania – przekonuje burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik.

Dług gminy Szprotawa na koniec ubiegłego roku wynosił około 63 mln zł. Burmistrz Mirosław Gąsik wpadł na pomysł, aby spłacić 8 mln zł zadłużenia, zaciągając pożyczkę konsolidacyjną, o korzystniejszym oprocentowaniu niż wcześniejsze zobowiązania. Za te pieniądze gmina spłaci 1 mln zł pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (spłata miała nastąpić do 2023 roku). Kolejne 7 mln zł pójdą na wykup obligacji (miało się to stać do 2026). Tyle, że spłata pożyczki konsolidacyjnej została rozłożona o 10 lat dłużej, do 2036 roku.

Miękka pożyczka

Na środowej sesji, 24 marca wątpliwości miał były burmistrz, obecnie radny Józef Rubacha. – Zaciągając pożyczkę, przedłużamy dług do 2036 roku. Czy za kilka lat jej oprocentowanie nadal będzie korzystne? – dociekał.

– Ta pożyczka jest tzw. pożyczką miękką, będziemy mogli ją spłacić w jednym rzucie – zapewniała skarbniczka gminy, Magdalena Małolepsza.

Oszczędności na drogę

Burmistrz M. Gąsik zapewniał radnych, że gmina może ten dług spłacić dużo wcześniej. Mało tego, na korzystniejszym oprocentowaniu Szprotawa zyska ponad 166 tys. zł, które przeznaczy na remont tych dróg, które są w najgorszym stanie.

– Żadnych nowych zobowiązań nie zaciągamy. Bierzemy tańszy kredyt po to, aby spłacić droższe oprocentowanie. Warto się schylić po te 166 tys. zł – przekonywał. – Na początku mojej kadencji gmina nie miała żadnej zdolności kredytowej. Obecnie banki już chcą z nami rozmawiać. Możemy negocjować tańsze zobowiązania.

– Dla mnie to operacja finansowa korzystna dla gminy. Czy pan burmistrz ma już pomysł, na co wydać te zaoszczędzone pieniądze dla gminy? – dociekał przewodniczący rady, Andrzej Stambulski.

Gąsik dodał, że te 166 tys. zł wraz z oszczędnościami poprzetargowymi chce przeznaczyć na remont ul. Wolności, Curie – Skłodowskiej i Wojska Polskiego w Szprotawie oraz na osiedlu bloków w Długiem.

Napisz komentarz »