REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Żaranki nie boją się rodzić!

Opublikowano 26 marca 2021, autor: Michalina Kozarowicz

W Polsce dzieci rodzi się coraz mniej, ale nie u nas! Żaranki nie boją się rodzić w pandemii.

Polki rodzą coraz mniej. W 2020 r. urodziło się najmniej dzieci od 20 lat! Kobiety bały się koronawirusa i odkładały macierzyństwo na później.

Ilu nas przybyło?

 W 2020 roku w żarskim Urzędzie Stanu Cywilnego wystawiono 1 tys. 109 aktów urodzenia  w Szpitalu na Wyspie. W Żaganiu w ub. roku na świat przyszło 191 nowych mieszkańców.  Najwięcej w styczniu – 25, w październiku – 23, a w lipcu – 19. Najmniej urodzeń, tylko 6 – w grudniu. Żagański USC na początku ub. roku zanotował 102 dzieci urodzone w mieście do czasu zamknięcia oddziału ginekologiczno-położniczego w marcu i utworzenia w mieście szpitala covidowego.

W 2021 r. do środy (24.03) w szpitalu Na Wyspie w Żarach swój pierwszy oddech zaczerpnęło 117 dziewczynek oraz 104 chłopców. Czyli tylko w tym roku w Żarach urodziło się  221 dzieci. 

 Nie boimy się rodzić

W Żarach zastoju nie zauważono.

– Faktycznie, na początku zeszłego roku kobiety bały się rodzić podczas pandemii – mówi lek. med. Andrzej Baryła, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Szpitalu na Wyspie w Żarach. – Sytuacja była nowa, budziła  lęk. Teraz na oddziale jest bezpiecznie. Pacjentki mają zrobione test, na oddziale przebywają zdrowe pacjentki, a mimo to i tak chodzą w maseczkach dla bezpieczeństwa. Mamy stałą liczbę porodów, a nawet pokusiłbym się o stwierdzenie, że jest ich ciut więcej.

 Szymon rządzi

 W ubiegłym roku rodzice w Żarach najchętniej  nadawali swoim córeczkom imię Julia, a synom – Szymon. I tak jest w tym roku. W Żaganiu w 2020r. rządzą: Alicja, Wiktoria, Oliwia, Aleksandra i Zuzanna oraz Filip, Patryk, Bartosz i Michał.

Napisz komentarz »