REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Grożą sądem

Opublikowano 26 marca 2021, autor: nk

Byli właściciele zamku są oburzeni postawą żarskich urzędników. Zarzucają im wprowadzanie w błąd i nie wykluczają, że będą szukać sprawiedliwości w sądzie.

Nie ma porozumienie pomiędzy Urzędem Miasta w Żarach i byłymi właścicielami zamku, którzy w darowiźnie przekazali zabytek miastu.

– Nie wygląda to dobrze, tylko tyle powiem. Urząd nie jest w stanie nic zaproponować – mówi Marin Kwiatkowski, były właściciel zamku.

Dopuścili komercję

Po zmianach w planie zagospodarowania przestrzennego, które zatwierdziła Rada Miasta zamek może być wykorzystywany do celów komercyjnych, co przed zmianami było zabronione i było podawane jako przyczyna rezygnacji przez byłych właścicieli z obiektu.

– Jeszcze nigdy nie byłem tak wprowadzony w błąd, jak zostałem przez panią burmistrz i wiceburmistrza Żar – dodaje M. Kwiatkowski.

Pójdą do sądu

Jak twierdzą byli właściciele zamku, urzędnicy przekonywali ich, że nie ma praktycznie szans na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, tak żeby zamek mógł być wykorzystywany do celów komercyjnych. Znalazło to również odzwierciedlenie w umowie przekazania zamku.

– W akcie notarialnym przekazania zamku jest napisane, że obiekt może być wykorzystany  na cele kulturalne. Jak ktoś coś obiecuje i ustala to dla mnie jest to święte – przekonuje M. Kwiatkowski i zapowiada, że jeżeli sprawa nie zostanie wyjaśniona to byli właściciele spotkają się z urzędnikami w sądzie.

Ekspertyzy

Tymczasem urzędnicy inwestują kolejne miejskie pieniądze w przygotowania do renowacji zamku. W czwartek (18.03) ogłosili konkurs na opracowanie ekspertyzy technicznej oraz inwentaryzacji architektoniczno ? budowlanej zespołu zamkowego. Oferty można składać do czwartku (8.04). Trwa również remont wieży zamku dofinansowana ze środków ministerstwa.

Napisz komentarz »