REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Zniszczyli pasiekę, ukradli ule

Opublikowano 26 marca 2021, autor: Piotr Piotrowski

20 uli skradziono z pasieki żagańskiego pszczelarza. Złodziei szuka policja.

Do kradzieży doszło w nocy z poniedziałku na wtorek, 22/23 marca, w Pożarowie (gm. Żagań). – Około godziny 1.00 dostałem alarm z lokalizatora GPS, że moje ule przemieszczają się w kierunku Szprotawy – mówi Łukasz Górnicki, właściciel pasieki. – Nie wiem, czy złodzieje wiedzieli o GPS-ach zamontowanych w każdym z uli. Szybko pojawiłem się na miejscu, zawiadamiając policję.  Złodzieje musieli być zorientowani, bo daszki i dymnice po ulach porzucili na dzikim wysypisku, w Dziećmiarowicach, za Szprotawą, zabierając korpusy z ramkami i pszczołami. O tej porze pszczoły przebywają w tzw. kłębie zimowym, zbijając się w kule i grzejąc się wokół matki.  Przenoszenie ich w takim stanie w niskich temperaturach jest ryzykowne. Złodzieje musieli być dobrze przygotowani do całej akcji.  Wzięli pod uwagę GPS-y w ulach, do przewozu musieli użyć busa, z odpowiednią temperaturą w środku.

Rodzinna tradycja

Pan Łukasz wylicza, że stracił ok. 19 tys. zł a także dochody z każdego ula.  – Jeden ul to około 40 kg miodu w sezonie, co daje około tysiąca zł – dodaje.

Pasieka Górnickiego to rodzinna tradycja. Prowadzi ją już trzecie pokolenie. Założył ją dziadek pana Łukasza blisko 100 lat temu, w 1926 roku, potem prowadzili rodzice.  – Zajmuje się nią od ponad 20 lat. Dla nas to jedno ze źródeł dochodu – mówi Górnicki. – To również hobby, pasja i nauka dla innych o ekologii, naturze. Wraz z żoną staramy się edukować dzieci prowadząc lekcje w przedszkolach, uczestnicząc w lokalnych festynach.

Górnickich można wesprzeć. Na portalu „zrzutka.pl” ruszyła akcja zbiórki pieniędzy na odbudowę zniszczonej pasieki. Potrzeba 19 tys. zł

– Koszt nowych uli i rodziny pszczelich to kwota, na którą nie możemy sobie pozwolić tak od ręki. Jesteśmy wdzięczni za każdą pomoc, wyciągniętą dłoń, za każdą złotówkę i udostępnienie zbiórki – dodaje pan Łukasz.  – Chciałbym, aby nasza pasieka przetrwała więcej niż 100 lat, aby mogli ją dalej prowadzić moi synowie.

Akcja „pasieka”

Policja szuka sprawców. Okazuje się, że w tym samym czasie okradli oni  także pasieki w Witkowie (gm. Szprotawa) oraz Żagańcu (gm. Iłowa). W sumie, ich łupem padło około 100 uli.

Napisz komentarz »