REKLAMA

Samorząd

Burmistrz zwolnił bezprawnie

Opublikowano 26 marca 2021, autor: Piotr Piotrowski

Żagański sąd pracy orzekł, że burmistrz Żagania Andrzej Katarzyniec bezprawnie zwolnił sekretarz Magdalenę Wiadomską – Łażewską i zasądził jej blisko 30 tys. zł odszkodowania. – Sąd potwierdził, że pan Katarzyniec dając mi wypowiedzenie umowy o pracę, naruszył przepisy prawa pracy. – mówi M.Wiadomska-Łażewska. – Uzasadnienie wyroku jest wręcz dla niego miażdżące.

Magdalena Wiadomska – Łażewska przepracowała w żagańskim magistracie 13 lat. Burmistrz Andrzej Katarzyniec zwolnił ją 1 marca 2019 roku, z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Za co? Bo stracił do niej zaufanie z powodu nadmiernego zaangażowania się w kampanię byłego burmistrza, Daniela Marchewki.

Kara za kampanię wyborczą?

Wśród zarzutów pojawił się też rzekomy brak woli współpracy z Andrzejem Katarzyńcem po objęciu przez niego funkcji, a także niewłaściwe organizowanie funkcjonowania Urzędu Miasta (poprzez zezwolenie, by poprzedni burmistrz Daniel Marchewka nie posiadał na stanie  laptopa oraz nakazanie informatykowi likwidacji sprzętu bez wyjaśnienia przyczyn zniszczenia).

M. Wiadomska – Łażewska nie zgodziła się z żadnym z zarzutów i złożyła pozew do sądu pracy.

W trwającym ponad półtora roku procesie w żagańskim Sądzie Rejonowym zeznawali obecni i byli urzędnicy Urzędu Miasta a także były burmistrz Daniel Marchewka.

W czwartek, 18 marca zapadł wyrok. Sąd uwzględnił odwołanie zwolnionej sekretarz. Wskazał, że rozwiązanie przez burmistrza Andrzeja Katarzyńca umowy o pracę z M. Wiadomską – Łażewską było nieuzasadnione i niezgodne z prawem. Jednocześnie sąd zasądził na jej rzecz odszkodowanie w kwocie blisko 30  tys. zł. Ponadto, Urząd Miasta został zobowiązany także do zapłaty odsetek oraz pokrycia kosztów całego procesu.

Przegrał, odwoła się

Burmistrz A. Katarzyniec zamierza złożyć apelację od wyroku, do sądu drugiej instancji.

– W obowiązującym prawie pracy wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, z zastosowaniem ustawowego okresu wypowiedzenia, jest podstawową formą rozstania się pracodawcy i pracownika. Uważam, że wypowiedzenie umowy o pracę bez obowiązku świadczenia pracy było dodatkowym działaniem na rzecz pracownika – kwituje w imieniu burmistrza Agnieszka Zychla, rzeczniczka Urzędu Miasta.

Walczyła o dobre imię

Zwolniona sekretarz nie ukrywa satysfakcji.

– Sąd uznał, że wszystkie postawione mi w rozwiązaniu umowy o pracę zarzuty są bezzasadne – kwituje. – Pomimo, iż proces kosztował mnie sporo zdrowia i nerwów, oczekiwałam takiego rozstrzygnięcia. Na stwierdzeniu bezzasadności zwolnienia zależało mi najbardziej. Sąd potwierdził, że pan Katarzyniec dając mi wypowiedzenie umowy o pracę, naruszył przepisy prawa pracy. Ustne uzasadnienie wyroku jest wręcz dla niego miażdżące. Pan Katarzyniec nie wykazał żadnego swego zarzutu, nie przedstawił żadnego dowodu na podane w rozwiązaniu umowy o pracę okoliczności. Żaden z zarzutów się nie potwierdził, a podawanych przez burmistrza przyczyn zwolnienia nie potwierdzili żadni świadkowie, nawet ci powołani przez pana Katarzyńca. Wyrok potwierdził, że należycie wywiązywałam się z powierzonych mi obowiązków. Nie wystąpiły żadne przesłanki, które dawałyby burmistrzowi podstawę do rzucania tak  niesprawiedliwych oskarżeń pod moim adresem. Walczyłam przede wszystkim o honor oraz swoje dobre imię, kwestia odszkodowania jest dla mnie sprawą drugorzędną. Dlatego część zasądzonych pieniędzy z pewnością przeznaczę na cele charytatywne. Pracowałam w urzędzie 13 lat, w tym 12 lat na stanowisku sekretarza miasta. Współpracowałam z burmistrzami Kowalem i Marchewką oraz z panią komisarz. Porównując ówczesne rządy oraz obecne? Powiem szczerze: sytuacja panująca obecnie w naszym mieście bardzo mnie niepokoi.

komentarz »
  1. Adam 2 kwietnia 2021 21:58 - Odpowiedź

    Zwolnić ,płacić. Bez świadczenia pracy! I przegrać w sądzie sprawę o zwolnienie a miasto ma jeszcze zapłacić odszkodowanie wysokie….to sztuka panie Katarzyniec!
    Powinien pan ze swoje kieszeni płacić , zreszta czym różnisz się od marchewki ten także przegrywał wszystko w sądzie
    No i gratulować obsługi prawnej Katarzyniec

Napisz komentarz »