REKLAMA

Samorząd

Na szkoły, nie na kościoły

Opublikowano 26 marca 2021, autor: Piotr Piotrowski

Proboszcz żagańskiej parafii pw. WNMP poprosił miasto o 60 tys. zł na renowację kościelnego zegara. Na radni mieli podzielone zdanie, czy i w jakiej wysokości wesprzeć inwestycję.

W piśmie do Urzędu Miasta proboszcz informuje, że odnowienie zegara na wieży kościoła w zabytkowym Opactwie Augustiańskim wyniesie 73 tys. 800 zł. I prosi o dofinansowanie inwestycji w wysokości 60 tys. zł.

Pismo proboszcza na wtorkowej komisji oświaty (23 marca) odczytał jej przewodniczący, radny Krzysztof Sieńko. – Jakie są państwa propozycje? – pytał kolegów i koleżanki.

Pomysłowi przyklasnęła radna Małgorzata Klorek. – Pieniędzy brakuje na wszystko, ale uważam, że ten zabytkowy, stary zegar trzeba odnowić. To nie jest dla proboszcza, tylko dla nas wszystkich – zaznaczyła. – Zegar powinien działać, co tu dużo dyskutować.

Ojciec Rydzyk może dać

Innego zdania była radna Kinga Drewicz, podkreślając, że pieniądze są potrzebne na miejskie szkoły a nie na kościoły.

– Ja chciałam tylko powiedzieć, że na kościoły zawsze ojciec Rydzyk może dać bo on ma bardzo dużo pieniędzy, a my nie mamy na remonty szkół i dachy – skwitowała.

– Kwota nie jest do zaakceptowania. Może warto poszukać inne źródła, np. u marszałka czy starosty. Nie wiem, czy proboszcz wnioskował do innych instytucji – dodał radny Tomasz Nowak. – Nie powinniśmy tego zamieść pod dywan. Uważam, że wsparcie powinno być udzielone, kwestia tylko, w jakiej wysokości.

– My nie rozmawiajmy tutaj o wysokości kwoty, ale celowości tego remontu zegara, dla poprawy wizerunku  miasta. Rozmawiałem z burmistrzem i na pewno takiej kwoty nie znajdziemy – oznajmił Adam Matwijów, przewodniczący Rady Miasta.

  – Pomoc jest wskazana, ale nie w takiej kwocie – dodał przewodniczący komisji oświaty, Krzysztof Sieńko.

Ostatecznie, wszyscy radni z komisji oświaty byli za wsparciem dla parafii, od głosu wstrzymała się K. Drewicz.  O tym, jaką kwotę miasto przekaże na zegar, zdecydują radni na najbliższych sesji,  gdy burmistrz przedstawi im proponowaną kwotę.

komentarze »
 1. ala 2 kwietnia 2021 12:20 - Odpowiedź

  DOBRZE PANI PRAWI NIECH RYDZYK DA, ON MA

 2. Olek 4 kwietnia 2021 21:50 - Odpowiedź

  Choroba pogłębia Zagan ….to ze nie ma na nic to wiemy!
  Pomimo tego podwyżki diet , wzrost etatów w urzędzie ,bzdurne wtydatki itd
  Mam pomysł, może któryś z prezesów spółek by coś sprzedał ?/ huczał już chyba wszystko wystawił …/
  TRAGEDIA!

Napisz komentarz »