REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Gołębie to nie szkodniki

Opublikowano 26 marca 2021, autor: Michalina Kozarowicz

Gołębie to niedoceniane i mądre ptaki. Niestety padają ofiarą drapieżników, kotów i trucicieli. W Żarach walczy o nie stowarzyszenie „Gruszętnik- gołębie w potrzebie”.

Gołębia z rozszarpanym gardłem przywieźli do żarskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt strażnicy miejscy w czwartek (18.03). Schronisko przekazało ptaka Tamarze Hofman z Żar, która jest wolontariuszką w „Gruszętniku – gołębie w potrzebie”.

– Gołąb miał całą wolę, choć rany zewnętrzne wyglądały naprawdę niepokojąco – mówi Tamara Hoffman, wolonatriuszka – gdyby wola była uszkodzona. Gołąb byłby nie do odratowania.

Niestety gołębiom w Żarach nie dzieje się najlepiej. Są atakowane przez trucicieli i bezpańskie koty.

Dlatego powstał Gruszętnik. – Działamy od 7 lat, pomogliśmy tysiącom ptaków. Ratujemy ptaki chore, ranne, po wypadkach, zbyt młode, żeby mogły same sobie poradzić, zapewniamy azyl tym, które nie będą mogły trafić na wolność. – mówi T.Hoffman. – Współpracujemy z lekarzami od ptaków z całej Polski, mamy też licznych wolontariuszy.

Pani Tamara już jako nastolatka działała na rzecz zwierząt, od zbiórek karmy po wolontariat w schronisku dla zwierząt. W międzyczasie zaczęła przygodę z ptakami. Jak się zaczęło? Od znalezionego na ulicy ptaka w potrzebie. Dziś działa w „Gruszętniku”.- Trafiają do nas ptaki chore, osłabione, młode. – mówi.

Kto atakuje gołębie? – Najczęściej ptaki drapieżne czy koty – wylicza T.Hoffman. – Choć wśród wrogów gołębia miejskiego wciąż możemy  wytypować człowieka, który powtarza krzywdzący te inteligentne ptaki stereotypy, mówiąc o nich, jako o „latających szczurach”, szkodnikach czy o mitycznych roznoszonych przez nich chorobach z ptasią grypą na czele. To absolutnie nieprawda.

Nie wszystkie zwierzęta, którym pomógł „Gruszętnik” trafiają na wolność. – Ptaki, które po rekonwalescencji są w pełni sprawne i gotowe do życia na wolności, wracają do niej. Te, które nie są w stanie poradzić sobie, zyskują azyl u nas czy trafiają do domów adopcyjnych. Nawiasem mówiąc polecam adopcje gołębi, to świetni towarzysze człowieka!- przekonuje pani Tamara.

Z każdym ptakiem w potrzebie kontaktować się można poprzez stronę Gruszętnik lub pod nr tel. 889 844 721.
Ptakom można pomóc wpłacając datek na internetowej zbiórce, na stronie: www.pomagam.pl/pisklaki_grusiaki.
Napisz komentarz »