REKLAMA

Kultura, Oświata

Dobrze jest emerytem być

Opublikowano 26 marca 2021, autor: jb

Aleksander Kaczorowski (74 l.), prezes Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Żagania, wydał właśnie swój pierwszy tomik wierszy.

Humorystyczne rymowanki powstawały od 2017 roku. W tomiku „Jak (nie) dobrze jest emerytem być” znalazły się 32 utwory. Wszystkie są o codzienności emerytów.

-Tematy przychodzą mi same. Sam jestem emerytem, wiem co emeryta śmieszy, co go boli, jaka jest rzeczywistość. Opisałem tematy, które dotyczą emerytów od kolejki do lekarza po pielgrzymkę i sanatorium – mówi Aleksander Kaczorowski.

W historii na wesoło można też poczytać m.in. o suplementach diety, piciu z butelki, wrednych sąsiadach, chodzeniu o lasce.

Pan Aleksander jest emerytowanym wojskowym.

-W sumie przez całe życie zawsze coś pisałem. Moja mama miała artystyczną duszę, prowadziła na wsi teatrzyk i chyba mam to po niej – mówi.

Obserwuje i pisze

Skąd pomysł na wydanie tomiku?

-Dla mnie to po prostu spełnienie marzenia. Swoje wiersze czytałem  na spotkaniach w naszym Związku, czasami ktoś prosił o napisanie jakiegoś specjalnego wierszyka na urodziny. W końcu ktoś zapytał, czemu tego nie wydałem. Pomyślałem, czemu nie? I tak się zaczęło. To nie jest tak, że piszę cały czas. Pomysły przychodzą mi same, z otaczającego życia. Jak wracam z sanatorium, wieczorem jak już wszyscy śpią, siadam do pisania. Najlepiej z lampką koniaku. Piszę, skreślam, poprawiam, przepisuję. Czasami piszę po dwa wiersze na raz, czasami miesiąc czekam na natchnienie. Czekam na wenę albo pomysł czym zająć się teraz – mówi.

Tomik musiał poczekać chwilę na publikację. -W ZERiI w zasadzie nie prowadzimy żadnych działań od 8 marca ubiegłego roku. W końcu miałem czas, żeby to wszystko uporządkować. Wiersze polecam nie tylko seniorom, a jak się ktoś przy nich jeszcze uśmiechnie, to będzie wspaniała nagroda – mówi pan Aleksander.

A. Kaczorowski tomik wydał swoim kosztem w nakładzie 300 sztuk. Można go kupić w sklepach Empik w największych miastach, albo przez internet poprzez stronę sklepu.

Napisz komentarz »