REKLAMA

Samorząd

Popłynie woda

Opublikowano 26 marca 2021, autor: jb

To ma być koniec problemu z wodą w gminie Wymiarki. Jeszcze przed upałami mieszkańcy powinni zostać podłączeni do nowej studni.

Niskie ciśnienie wody, a w niektórych mieszkaniach w ogóle suche krany, takie sytuacje w trakcie upałów to nierzadki przypadek w gminie Wymiarki.

Przed laty trwało już poszukiwanie miejsc na nowe lokalizacje studni, prowadzone były odwierty.

Wójt Lech Miszewski postawił na rozbudowę ujęcia na istniejącej Stacji Uzdatniania Wody w Borowem. Do tej pory woda czerpana była z trzech studni, trwa przygotowanie do podłączenia do sieci wodociągowej czwartej studni.

Sama studnia została już wykopana. Trwają przygotowania do jej zabudowy i podłączenia.

-Na plus zaskoczyła nas głębokość i wydajność tego ujęcia. Mieliśmy pozwolenie na wykopanie studni o głębokości 31 metrów, a woda znalazła się na 26,5 m. Źródło jest wydajne. Planowaliśmy z niego 80 metrów sześciennych wody na godzinę, a już wiemy, że będzie ich ponad 90. Jak tylko pompę zabudujemy, podłączymy ją do sieci wodociągowej – mówi wójt.

Latem sucho

Trzy studnie nie wystarczają przy dużym zużyciu.

-W normalnych miesiącach,  nie latem,  zużywamy 240 metrów sześciennych wody na dobę, to przy tej wydajności źródła, daje 3 godziny pracy pompy, żeby mieć zapas na dobę. Gdy latem zużycie wzrasta do np. 700 m sześć na dobę to wystarczy kilka godzi i będzie zapas godzin.

Gmina przygotowuje zapytanie ofertowe na zabudowę samej studni.

-To będzie zabudowa na powierzchni. Te studnie, które są, to są kręgi, do których przy wszelkich naprawach trzeba schodzić wgłąb. Przy wymianie filtrów czy czyszczeniu musimy używać dźwigów, jest to kłopotliwe. A zabudowa, polega na tym, że jest ona na poziomie ziemi, wygodniejsza w eksploatacji, wymianie filtrów czy po prostu samej pompy – tłumaczy wójt.

Przy rozbudowie SUW stanie też dodatkowy magazyn wody.

-Zamontujemy zbiornik na 50 tysięcy litrów na magazyn wody. Do tej pory mieliśmy taki jeden. Teraz będziemy mieli magazyn na łącznie 100 tysięcy. Zbiorniki są po to, żeby w  godzinach nocnych, gdy pobór wody jest najmniejszy, zapełnić magazyny i rano już od razu tłoczyć wodę prosto w sieć. Mamy nadzieję, że w tym przypadku już będziemy dobrze zabezpieczeni – mówi L. Miszewski.

SUW w Borowem jest własnością gminy Wymiarki, choć formalnie wszystkie te prace są prowadzone na terenie gminy Iłowa. Wymiarki łącznie na przebudowę i nową studnię  planują wydać około 140 tys. zł.

Napisz komentarz »