REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Gdzie ci Amerykanie?

Opublikowano 19 marca 2021, autor: Piotr Piotrowski

Jeszcze rok temu, w bazach żagańskiej Czarnej Dywizji stacjonowało ponad 2 tysiące amerykańskich żołnierzy. Teraz ich liczba mocno spadła.

Cztery lata temu, gdy Amerykanie przyjechali pierwszy raz do Żagania, handlowcy, taksówkarze i restauratorzy zacierali ręce, licząc na spore zyski. Kolejne grupy brygadowe USA co roku były witane w Żaganiu z wielką pompą, podczas apeli na Placu Gen. Maczka czy w żagańskim pałacu. Od roku cisza. Amerykanów w Żaganiu jak na lekarstwo, w koszarach przy Szosie Żarskiej nie widać ich pojazdów wojskowych.

Mjr Artur Pinkowski, rzecznik żagańskiej 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej potwierdza, że w jest ich mniej, m.in. przez pandemię. Zapewnia jednak, że jeszcze są w żagańskim garnizonie.

– Żołnierze amerykańscy stale przebywają w naszych garnizonach, dotyczy to również garnizonu Żagań. Obecność żołnierzy amerykańskich jest rotacyjna i zależy od realizowanych przedsięwzięć i ćwiczeń – informuje rzecznik. 

W tym roku w planach są wspólne szkolenia amerykańskich żołnierzy i Czarnej Dywizji. Z myślą o stałych bazach USA realizowane są też inwestycje w rejonie obozowisk Pstrąże, Trzebień i Karliki oraz kompleksu brygadowego w Świętoszowie, a także przeprawy mostowej na Kwisie. 

Napisz komentarz »