REKLAMA

Zdrowie

Koronawirus bije rekordy

Opublikowano 19 marca 2021, autor: jb

Ponad 27 tysięcy zakażeń koronawirusem jednego dnia. To drugi najwyższy wskaźnik od początku pandemii w Polsce!

Do tej pory w województwie lubuskim było ponad 52 tys. osób. Tylko w tydzień przybyło ich prawie 4 tysiące.

Po raz pierwszy od tygodni przez siedem dni zachorowało więcej mieszkańców powiatu żagańskiego niż żarskiego. W powiecie żagańskim przybyło 151 kolejnych osób.  Od początku pandemii w powiecie zaraziło się już 2.638 osób.

W powiecie żarskim zachorowały do tej pory 3.844 osoby, w tydzień przybyło 131 kolejnych zakażonych. Najwięcej chorych jednego dnia wykryto w czwartek (18.03.), gdy do rejestru przybyło 28 chorych.

Więcej łóżek

W naszym regionie pacjentów zakażonych koronawirusem przyjmuje 105. Szpital Wojskowy w Żarach. Ma 110 miejsc na oddziałach w Żaganiu i Żarach. Liczbę miejsc decyzją wojewody zwiększono w ubiegłym tygodniu. Dodatkowe miejsca utworzono w każdym szpitalu covidowym w województwie, bo chorych potrzebujących opieki w szpitalu przybywa bardzo szybko.

Tylko na początku marca łącznie w lubuskich szpitalach covidowych przebywało 522 chorych, a podłączenia do respiratorów wymagały 52 osoby. Z danych opublikowanych w ostatniej dobie wynika, że w szpitalu leży już 827 osób (na 1123 dostępne miejsca). Na 92 dostępne respiratory, w użyciu było 71 z nich.

Skierowanie przez internet

Dziennie wykonywanych jest znowu więcej testów. W naszym regionie, od ubiegłego tygodnia można takie badania robić w Nowym Szpitalu w Szprotawie. Tylko w ostatniej dobie w powiecie żarskim przebadano 159 osób, w powiecie żagańskim 111 osób. Od tego tygodnia skierowanie na bezpłatny test można uzyskać już nie tylko od lekarza rodzinnego. Ministerstwo Zdrowia na www.gov.pl udostępniło ankietę, którą można wypełnić, jeżeli podejrzewamy u siebie zakażenie. Jeżeli kwalifikujemy się na test, zadzwoni do nas konsultant Domowej Opieki Medycznej, żeby zatwierdzić miejsce i czas wykonania testu.

W 105. Szpitalu Wojskowym od początku pandemii wykonano 15.570 testów, teraz w tydzień zrobiono ich blisko 600.

 Szybko przybywa

W Polsce liczba zakażonych sięgnęła już ponad 1,9 mln osób. Dzienna liczba zakażeń na ponad 27 tysięcy chorych, to drugi najwyższy wynik jaki odnotowano od pierwszego zakażenia w marcu ubiegłego roku.

Według danych Ministerstwa Zdrowia głównym powodem szybkiego wzrostu liczby chorych jest szybsze rozprzestrzenienia się brytyjskiej mutacji koronawirusa. Pierwszy przypadek tej odmiany wirusa odnotowano w Polsce w połowie stycznia. Dzisiaj szacuje się, że stanowi on ponad 50 procent nowych zakażeń. Mutacja rozprzestrzenia się łatwiej i daje inne objawy. Chorzy nie narzekają już na utratę węchu i smaku, ale coraz częstsze są wymioty, bóle gardła, katar i gorączka, które szybko przechodzą w duszność, którą trzeba leczyć w szpitalu. Trwają badania, czy mutacja jest bardziej śmiertelna.

Dodatkowo, coraz groźniejsza jest także brazylijska odmiana koronawirusa. Z kolejnych prowadzonych badań wynika, że jest od bardziej odporny na do tej pory wynalezione szczepionki. Działają na niego nawet 9 razy słabiej niż  na inne mutacje! Naukowcy w kolejnych krajach zgłaszają swoje wątpliwości co do działania szczepionki firmy AstraZeneca. Mówi się już nie tylko o incydentalnych przypadkach powstawania zakrzepów po szczepieniu, ale też o tym, że szczepionka spowodowała powstanie śmiertelnego zakrzepu – jak podali naukowcy z Oslo w czwartek (18.03.).

Napisz komentarz »