REKLAMA

Samorząd

Równi i równiejsi

Opublikowano 19 marca 2021, autor: nk

Mieszkańcy Żar skarżą się burmistrzowi na złą jakość powietrza. Jako winowajców wskazują zakłady przemysłowe. Jak reaguje burmistrz? To zależy, na kogo jest skarga.

Żarscy urzędnicy przyłapani na nierównym traktowaniu skarg na zanieczyszczenia powietrza w Żarach. Gdy skargi dotyczyły zapylenia z małej cementowni przy ul. Wapiennej urzędnicy nie zawahali się, żeby zawiadomić o tym Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który przeprowadził kontrolę w firmie.

Smród i łzawienie oczu

Gdy skargi dotyczyły Swiss Krono urzędnicy umyli ręce zasłaniając się wynikami ze stacji monitoringu przy ul. Szymanowskiego i nie zrobili nic.

–  Zgłaszaliśmy burmistrzowi, że w niedzielę (14.03) w Żarach występowało zadymienie i uciążliwości odorowo ? pyłowe. Było czuć smród. Mieszkańcy skarżyli się na drapanie w gardle, łzawienie i swędzenie oczu – mówi Remigiusz Krajniak z Lubuskiego Alarmu Smogowego.

Silni wobec słabych

W odpowiedzi ekolog dowiedział się, że… Urząd Miasta nie jest odpowiednim organem jeżeli chodzi o zgłaszanie zanieczyszczeń dotyczących zakładów przemysłowych.

– Ochrona środowiska jest zgodnie z Konstytucją obowiązkiem władz publicznych. Wygląda na to, że burmistrz Żar nie czuje się taką władzą, albo co gorsze czuje się tylko ale wobec niektórych, szczególnie tych słabszych – zauważa R. Krajniak.

W styczniu 2020 roku Urząd Miasta w Żarach wysłał do WIOŚ skargę dotyczącą firmy CEMIX. Na tej podstawie WIOŚ wszczął kontrolę w firmie. W przypadku Swiss Krono urzędnicy tego nie zrobili.

komentarz »
  1. cba.gov.pl 25 marca 2021 18:33 - Odpowiedź

    Może sprawą należy zainteresować CBA.
    Widać, że ktoś ma może interes w tym, żeby jedna prywatna firma nie była kontrolowana tak jak inne firmy w mieście.

Napisz komentarz »