REKLAMA

Samorząd

Tysiące na niczyje

Opublikowano 26 marca 2021, autor: bj

Zwiększają budżet na bezpańskie zwierzęta, do których ludzie często się nie przyznają.

Ponad 150 tys. zł na potrzeby bezdomnych zwierząt przeznaczy w tym roku Urząd Gminy w Żarach.  -To o 10 tys. zł więcej niż w 2020r., gdzie mieliśmy budżet 140 tys. zł-wyjaśniał podczas posiedzenia komisji polityki gospodarczej i budżetu Piotr Dziok, kierownik referatu inwestycji i infrastruktury.

Gmina współpracuje ze schroniskiem w Piotrowie (gm. Przewóz). Tam zazwyczaj trafiają psy. Nad bezdomnymi kotami opiekę sprawują osoby, które zadeklarowały, że robią to bezpłatnie (na zakup karmy gmina ma 200 zł). Dla zwierząt gospodarskich, o ile przez zaniedbania trzeba odebrać je od właścicieli, jest miejsce w gospodarstwie we Włostowie.

Zadusił, ale czyj?

Największą bolączką urzędników są wałęsające się po wsiach psy. – Bo nierzadko dochodzi do sytuacji, że pies zadusił komuś kurę. Gdy otrzymujemy informację, że zwierzę się wałęsa, to o ile nie ma właściciela, zwierzęta są odławiane i przewożone. Ludzie się wypierają, musimy prosić o pomoc dzielnicowego. A schronisko to niestety spory koszt na początek, bo trzeba doliczyć badania, ewentualne zabiegi, to ok. 1 tys. 500 zł-wyliczał P. Dziok.

Dzienny koszt utrzymania psa latem w schronisku to 17 zł., zimą ok. 20 zł. W puli jest na ten cel ok. 144 tys. zł rocznie. Pozostałe 6 tys. zł idzie na leczenie, sterylizacje-dodawał P. Dziok.

-Czy jest w tym zawarty koszt usypiania zwierząt?-chciał wiedzieć Krzysztof Jurkiewicz, radny.

-To możliwe, o ile są wskazania lekarskie ze względu na stan zdrowia. I o tym decyduje weterynarz. Podobnie jak o usypianiu ślepych miotów-odpowiadał P. Dziok.

– Niestety widzę, że ludzie nie szczepią psów. Myślę, że połowa-stwierdził K. Jurkiewicz.

-Zwierzęta w schronisku mają to zapewnione. Jeżeli ktoś chce wziąć nasze zwierzę ze schroniska pod warunkiem wcześniejszej sterylizacji, to staramy się to robić. Ostatnio starsza pani obiecała wziąć 2 koty, z tym właśnie zastrzeżeniem. Dlatego staramy się ten budżet  wykorzystać również  w ten sposób -kończył P. Dziok.

Napisz komentarz »