REKLAMA

Kultura, Oświata

Ostatni taki egzamin

Opublikowano 19 marca 2021, autor: jb

Od rozprawki o zasługiwaniu na podziw innych lub opowiadania o spotkaniu z bohaterem literackim rozpoczęły się próbne egzaminy ósmoklasistów (środa, 17 marca). Dziś (piątek, 19 marca) ostatni dzień egzaminu z języka obcego. To ostatni raz, kiedy uczniowie piszą egzaminy przez trzy dni.

Od czasu, gdy wygaszono gimnazja, które też kończyły się egzaminem na koniec szkoły, obowiązkowy jest teraz egzamin na koniec ósmej klasy.  Żeby go zdać, trzeba do niego przystąpić. Jednak, im więcej uzyskamy z niego punktów, tym większe są szanse na dostanie się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej.

W tym roku ósmoklasiści napiszą egzamin pod koniec maja. Ze względu na pandemię koronawirusa i fakt, że już w trzecim semestrze uczą się zdalnie, zmniejszono im wymagania egzaminacyjne (m.in. skrócono listę obowiązkowych lektur, zmniejszono zakres wiedzy z matematyki). Egzamin właściwy napiszą w maju. Wiadomo już jednak, że w przyszłym roku będzie on wyglądał inaczej.W tym tygodniu (17-19 marca) ósmoklasiści mogli sprawdzić swoje umiejętności na egzaminach próbnych. W środę pisali język polski, w czwartek rozwiązywali zadania z matematyki, w piątek rozwiązywali testy z języka obcego. 

Cztery egzaminy

Do tej pory na egzaminie obowiązkowe do zdania są trzy przedmioty, od przyszłego roku będzie ich więcej.

Ci, którzy są teraz w siódmej klasie, żeby skończyć podstawówkę będą musieli napisać egzamin z czterech przedmiotów. Nadal obowiązkowy będzie egzamin z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Każdy będzie musiał wybrać też jeden przedmiot dodatkowy. Do wyboru będzie biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia. Uczniowie będą mogli wybrać  jeden przedmiot dodatkowy, zadecydują o tym już w pierwszym miesiącu nauki w ósmej klasie. Do tego samego dnia będą musieli też złożyć deklarację, który język obcy będą zdawać.

Napisz komentarz »