REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Naskarżyli na Janowicza do Dudy

Opublikowano 19 marca 2021, autor: Piotr Piotrowski

Mieszkańcy Starej Koperni (gm. Żagań) poskarżyli się samemu prezydentowi RP, że starosta żagański nie wykonał remontu głównej drogi powiatowej we wsi. A obiecywał to, gdy startował w wyborach samorządowymi na wójta żagańskiej gminy.

Wedle uchwały zarządu powiatu z 2016 r., droga miała zostać wyremontowana w latach 2018-20. Starostą był wtedy Henryk Janowicz.  – Pan Janowicz przegrał wybory na wójta naszej gminy i od tego czasu temat remontu ucichł. Dalej jest starostą, a o naszej drodze zapomniano – mówi  Ewa Żegleń, sołtyska Starej Koperni. – A deklarował, jako starosta, że wyremontuje nam drogę? Dalej nic!

Ile można czekać? W tej sytuacji mieszkańcy napisali skargę do prezydenta RP, Andrzeja Dudy, na bezczynność zarządu powiatu.

W środę, 17 marca mieszkańcy Starej Koperni zaprosili dziennikarza „Regionalnej”, aby pokazać, w jak fatalnym stanie jest droga powiatowa, ciągnąca się 7 km przez wieś. – Wąska i  dziurawa, w dużej części szutrowa – mówi sołtyska. – W zimie błoto i kałuże, w lecie kurz. Wnuczki nie chcą do mnie przyjeżdżać, aby nie brodzić w takich bajorach.

– Jeśli starosta obiecał, to powinien wywiązać się z obietnicy. Sam jest mieszkańcem naszej gminy, powinno mu zależeć – dodaje Wiesław Bojakowski, kolejny mieszkaniec. – Droga na końcu wsi już dawno się rozsypała. Ciężko przejechać. Dziura na dziurze. Taka droga odstrasza młodych, którzy stąd uciekają, nie chcą tu mieszkać ani się budować – podkreśla Patrycja Ziemba. – Takie doraźne łatanie dziur, jak praktykuje starostwo, nic nie daje – dodaje Bogdan Wolski.

Bez szans 

Starosta H. Janowicz zarzeka się, że dba o drogę w Starej Koperni, tak jak o wszystkie inne w powiecie.

– Chciałem remontować tę drogę, ale wspólnie z gminą wiejską Żagań. Niestety, nie było odzewu ze strony pana wójta – mówi Janowicz. – Sami, jako powiat nie dostalibyśmy dofinansowania na tę drogę, bo nie ma ona znaczenia, zarówno pod kątem komunikacji jak i inwestycyjnym. To droga donikąd, która nie ma szans na dofinansowanie. Co chwilę doraźnie remontujemy tę drogę. Wydaliśmy kilkadziesiąt tysięcy zł na przepusty,  poszerzanie poboczy czy łatanie dziur.

Wójt żagańskiej gminy, Leszek Ochrymczuk zaznacza, że to problem starosty, który po prostu nie spełnił wyborczej obietnicy, bo przegrał wybory na wójta.  – Starostwo dwukrotnie zwracało się do nas z propozycją przekazania tej drogi naszej gminie- wyjaśnia. – Odpowiedzieliśmy, że przejmiemy ją, ale gdy powiat najpierw ją wyremontuje. Odpowiedzi  nie dostaliśmy. Skandalem jest to, że starostwo chce przekazać nam drogę, o którą nie dbało od wielu lat.

Skarga krąży

Kancelaria prezydenta RP skierowała skargę mieszkańców Starej Koperni do wojewody lubuskiego, a ten przekazał Radzie Powiatu Żagańskiego. Dziś (piątek, 19 marca) radni wysłuchają wyjaśnień starosty, dlaczego droga do tej pory nie została zmodernizowana. I wtedy podejmą decyzję, czy uznać skargę za zasadną.

Napisz komentarz »