REKLAMA

Samorząd

Plany do zmiany

Opublikowano 19 marca 2021, autor: bj

Gmina Żary ma szanse na kolejnego inwestora na swoim terenie. Tym razem chodzi o Sieniawę Żarską.

Nad zmianą planu zagospodarowania przestrzennego w Mirostowicach Dolnych będą głosować w najbliższy czwartek (25.03.) radni gminni w Żarach. Chodzi o teren lasu, który jest potrzebny pod rozbudowę Bazy Paliw. Trzeba zmienić przeznaczenie terenu z użytków leśnych na teren przemysłowy.

Tymczasem gmina planuje już kolejny wydatek na dokumentację. – Zabezpieczamy 11 tys. zł na sporządzenie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Sieniawie Żarskiej-tłumaczy Barbara Karpowicz, skarbnik gminy.

-To bardzo dobra wiadomość dla gminy. Firma, która zamierza inwestować w Sieniawie Żarskiej ma wybudować halę magazynową, ale nie produkcyjną. Dla gminy oznacza to dodatkowy dochód w postaci podatków-dodaje Leszek Mrożek, wójt.

Chodzi o tereny w rejonie firmy Magnaplast, ale nie na terenie już wyznaczonej strefy przemysłowej, a na gruntach za domami stojącymi przy trasie Żary-Łęknica.

– To tereny prywatne, ale obowiązkiem gminy jest stworzenie planu zagospodarowania-zastrzega L. Mrożek.

Są w mieście, będą w gminie

– Kiedyś w Sieniawie powstał pomysł budowania wysokich hal, ale ludzie się oburzyli. Mam nadzieję, że teraz też najpierw wypowiedzieć się będą mogli mieszkańcy-zastanawia się Krzysztof Stefanowicz, sołtys wsi i radny.

Jak się okazuje, obowiązek konsultacji społecznych wynika z przepisów. Te będą się musiały odbyć.

Wszystko musi być też zaopiniowane przez  zarządcę drogi krajowej przebiegającej przez Sieniawę Żarską, czyli z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad czy z energetyką. Pierwsza musi wyrazić zgodę na wjazd z drogi krajowej, druga dostarczyć prąd do nieruchomości.

Nieoficjalnie wiadomo, że przymiarki do tej inwestycji robi deweloper terenów przemysłowych- Panattoni, czyli firma, która buduje dla innych firm. Hala wybudowana przez nią funkcjonuje od kilku lat w żarskiej strefie przemysłowej.

Napisz komentarz »