REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Minge kontra komornik

Opublikowano 19 marca 2021, autor: Piotr Piotrowski

Właścicielka żagańskiego Konwiktu Poaugustiańskiego, celebrytka Ewa Minge nie zgadza się z wyceną zabytku, który komornik planuje zlicytować.

Konwikt na Placu Klasztornym (dawny internat dla uczniów uczęszczających do szkoły prowadzonej przez zakonników) wchodzi w skład Opactwa Augustiańskiego, do którego należy kościół p.w. WNMP. Na piętrze budynku przez wiele lat mieścił się nieczynny dziś hotel, tzw. Dom Turysty, na parterze działała dyskoteka „Gotycka”. Obecnie budynek – zabytkowa perełka Żagania – popada w ruinę.

Zabytek wyceniany na ok. 2,5 mln zł ma trafić pod młotek, bo E. Minge kupiła go z długiem, który do dziś nie został uregulowany. Przypomnijmy – niszczejący od lat konwikt (mieścił się w nim m.in. hotel PTTK oraz dyskoteka) celebrytka i projektantka mody kupiła półtora roku temu.  Założycielka fundacji „Black Butterflies”, której podopiecznymi są osoby chore na nowotwory, planowała otworzyć w Żaganiu kolejny dom dziennego pobytu, a także szkołę dla utalentowanych uczniów z rodzin, których nie stać na edukację dzieci. Dziś E.Minge mówi, że na przeszkodzie stanęły nie tylko obostrzenia konserwatora zabytków ale i pandemia. – Nie wycofałam się z planów remontu i  adaptacji tego zabytku. Mam na niego dużego, ogólnopolskiego inwestora. Tyle, że te plany ostatnio torpeduje pandemia – powiedziała nam w środę, 17 marca E. Minge. – Na razie czas na takie inwestycje jest trudny.

Póki co, dług nadal nie został uregulowany i żagański komornik wstępnie oszacował nieruchomość, aby ją zlicytować. Piotr Szymański nie chce nam zdradzić wartości konwiktu.  W jego kancelarii usłyszeliśmy, że nie jest znany jeszcze termin licytacji. Póki co, E. Minge robi wszystko, aby nie dopuścić do licytacji. 

– Złożyliśmy odwołanie, bo nie zgadzamy się z oszacowaną wartością. Naszym zdaniem, jest skandalicznie niska – dodaje projektantka mody.

Do tematu wrócimy.

Przypomnijmy – 19 sierpnia 2017r. Ewa Minge, która mieszka w Zielonej Górze, wyszła po raz drugi za mąż. Ślub i wesele zorganizowała w żagańskim Pałacu Książęcym.
W lipcu 2019r. kupiła żagański zabytek. Poprzedni właściciele postanowili go sprzedać, bo wymaga on dużych nakładów finansowych, począwszy od remontu dachu po wymianę instalacji. – Wierzę, że dzięki nowej właścicielce zostanie on odrestaurowany i wykorzystany z pomysłem – mówiła wówczas jego była współwłaścicielka, Katarzyna Palcat.

Napisz komentarz »