REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Lipy i dęby pod topór

Opublikowano 19 marca 2021, autor: Piotr Piotrowski

Blisko 170 drzew zostanie wyciętych w tym roku na terenie powiatu żagańskiego.

W związku z przebudową dróg powiatowych z Żagania i ul. Żelaznej w kierunku Trzebowa i Rudawicy, pod topór pójdzie 30 drzew, w większości – zdrowych. 

5 drzew zostanie wyciętych przy ul. Żelaznej, kolejnych 25 – na trasie do Rudawicy. To głównie dęby, klony, sosny i akacje.  Duża wycinka jest też planowana przy drodze relacji Lubiechów – Śliwnik.  Pod topór pójdzie tam aż 137 drzew, głównie okazałych lip. Ich los jest uzależniony od dofinansowania przebudowy tej drogi, o którą stara się starostwo.

 – Na dziś nie mamy informacji, czy przebudowa drogi relacji Szprotawa ? Śliwnik dojdzie do skutku i czy dostaniemy dofinansowanie na ten cel – poinformowała nas w środę, 17 marca Iwona Hryniewiecka, sekretarz gminy.

 

Lipa koło lipy

W starostwie zapewniają, że wycinka jest konieczna, aby przebudowane drogi mogły spełniać kryteria bezpieczeństwa. – Aby nowe drogi spełniały parametry, muszą zostać wycięte drzewa, które przy nich rosną. Poprawi to również bezpieczeństwo podróżujących. Korzenie drzew wybijają stary asfalt, robiąc muldy i koleiny – dodaje sekretarz.

Przy zmodernizowanych nawierzchniach pojawią się nowe nasadzenia. Młode lipy pojawiły się przy odnowionej drodze relacji Konin Żagański – Iłowa, gdzie w ubiegłym roku wycięto aż 109 zdrowych drzew.  W sumie nowych nasadzeń jest aż 340. Jeden z mieszkańców gminy pyta, czy aby czasem nie za dużo?  – Drzewko koło drzewka. Gdy potem wyrosną z nich potężne lipy, ich korzenie rozwalą nową drogę. Czy takie gęste nasadzenia mają sens?  – kwituje.  

–  Nasadzenia 340 lip zostały przeprowadzone po obu stronach drogi. Odległość między drzewami wynosi 10 m a odległość drzew od krawędzi jezdni wynosi do 1,5 m – dodaje.

Napisz komentarz »