REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Nakarmią w Żaganiu

Opublikowano 19 marca 2021, autor: jb

W Żarach już jest, w Żaganiu wkrótce będzie można bezpłatnie korzystać z jadłodzielni.

Jadłodzielnia – to specjalna lodówka, w której można zostawiać jedzenie, którego sami nie zjemy. Może je także każdy bezpłatnie z lodówki zabrać. Zostanie zamontowana na placu przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Żaganiu.

Formalności związane z przygotowaniem dokumentów wzięło na siebie Stowarzyszenie Platan z Żagania. OPS na jadłodzielnię bezpłatnie udostępnił miejsce, stamtąd też będzie poprowadzony prąd. Przyłączenie zapewni Stowarzyszenie.

Ladę chłodniczą za około 2 tys. zł ufundowali sponsorzy.

– Nie może być to zwykła lodówka z zamrażalnikiem,bo nie dałoby się kontrolować, ile razy były już rozmrażane włożone tam produkty – mówi Adrian Hekert, jeden z inicjatorów akcji. – Przez szybkę wszystko widać, można zdecydować na co mamy ochotę, co pozwala chronić lodówkę przed ciągłym otwieraniem i zamykaniem – dodaje.

Pomagać będzie też OPS.

– My prowadzimy już swoją stołówkę, ale dla podopiecznych OPS. Założenia jadłdzielni są takie, że produkty włożone do lodówki będzie mógł wziąć każdy. Wydzieliliśmy na placu miejsce przy głównej bramie, blisko ulicy, dobrze oświetlone miejsce niedaleko marketu. Nasz pracownik dwa razy dziennie przyjdzie i sprawdzi stan czystości lodówki. Jeżeli zostaną nam posiłki ze stołówki, też będziemy je wykładać do lodówki – mówi Piotr Puchalski, kierownik OPS.

Nakarm lub zjedz

Zanim lodówka zostanie uruchomiona, trzeba doprowadzić prąd, utwardzić teren a lodówkę obudować. Będzie wyglądać jak szafa, w jednej połowie będzie można zostawiać w niej produkty, które nie wymagają chłodzenia. Nieodpłatnie zrobi to firma „4 Kąty dla domu i ogrodu Rogoż i Wojciech”.

– Każdy kto będzie miał za dużo jedzenia, albo po prostu będzie chciał je komuś podarować, będzie mógł je tam zostawić. Będzie musiał je szczelnie opakować i opisać z datą i godziną wykonania produktu. Chcemy na miejscu wyłożyć też potrzebne druczki do wypisania.   – mówi Adrian Hekert. I tłumaczy pomysł uruchomienia jadłodzielni w Żaganiu. – Foodsharing funkcjonuje od lat w świecie. Sam zauważyłem działania Izabeli Klimas – Niekało z jadłodzielnią w Żarach (już ruszyła – przyt. red.) i u nas też odzew był spory. W tym projekcie wspiera nas sporo ludzi. Warto pomagać, nigdy nie wiadomo, czy sami kiedyś nie będziemy potrzebować pomocy – mówi A. Hekert.

Napisz komentarz »