REKLAMA

Wasze sprawy

Zwierzaczkomat czeka

Opublikowano 19 marca 2021, autor: jb

Pierwszy „Zwierzaczkomat”, w którym można zostawiać karmę dla bezdomnych zwierząt ustawiono w Żaganiu przy ul. Brackiej.

Inicjatorem tej akcji jest Stowarzyszenie Zwierzoluby z Żagania.

Stale działają w nim cztery osoby, które zajmują się dokarmianiem bezpańskich kotów i psów. To z ich inicjatywy przeprowadzono akcję wyłapywania i sterylizacji bezdomnych kotów.

-Ostatnio starałyśmy się policzyć koty, które dokarmiamy i jest ich na pewno ponad 350. Potrzeby są ogromne. My nie tylko je dokarmiamy, ale leczymy chore, kupujemy potrzebne sprzęty. Działamy za środki z wpłat na cele stowarzyszenia, wspomagają nas mieszkańcy, którzy oddają np. karmę.Sporo spraw finansujemy z własnych pieniędzy, ale na więcej po prostu nas nie stać – mówi Renata Jarosz ze Stowarzyszenia.

W kilku punktach w mieście można zostawiać dary, karmę, która rozdzielana jest wśród zwierząt.

– Chcieliśmy także utworzyć jeden stały punkt, do którego będzie można przynosić dary. Długo szukałam pomysłu, co można by ustawić, dostaliśmy wtedy informację z Urzędu Miasta, że możemy bezpłatnie wykorzystać jeden z kontenerów, które służyły do zbiórki ubrań dla potrzebujących – mówi pani Renata.

Czynny całą dobę

Kontener został odświeżony i pomalowany, stanął na skwerze przy ul. Brackiej.

-Jeżeli się przyjmie, jest szansa, że uda się ich ustawić więcej – mówi pani Renata. Zwierzaczkomat czynny jest 24 godziny na dobę.  Jest regularnie opróżniany z darów. Oprócz karmy suchej i mokrej dla psów i kotów można wrzucać do niego  smaczki, miseczki, zabawki, obroże, smycze, szelki, żwirek pellet, krople na pchły, koce, prześcieradła, ręczniki, podkłady higieniczne, jednorazowe rękawiczki, chusteczki nawilżane, środki do dezynfekcji i do prania.

Będzie kiermasz

Stowarzyszenie zajmuje się też leczeniem chorych zwierząt, w miarę możliwości stara się o sterylizacje kolejnych. -To wszystko kosztuje. Już teraz wstępnie planujemy kiermasz połączony ze zbiórką pieniędzy. Jeżeli sytuacja w kraju pozwoli, to chcielibyśmy, żeby było to 18 kwietnia, na świeżym powietrzu przy sklepiku „Chatka Raba” (w okolicach wieży widokowej) – zapowiada R. Jarosz.

Napisz komentarz »