REKLAMA

Zdrowie

Przekładają, ale szczepią

Opublikowano 12 marca 2021, autor: jb

W województwie lubuskim podaje się najmniej szczepionek przeciwko koronowirusowi dziennie.

Liczba podanych szczepionek jest inna każdego dnia. Według danych na czwartek, 11 marca, w naszym województwie w ostatniej dobie zaszczepiono 3.502 osoby.

W powiecie żarskim zaszczepiono do tej pory 11.072 osoby. Dwie dawki szczepionki przyjęło do tej pory 3.937 osób. W ostatnim dniu w całym powiecie zaszczepiono łącznie 414 osób, 168 z nich przyjęło wtedy drugą dawkę szczepionki.

W powiecie żagańskim szczepionkę przyjęło do tej pory 5.038 osób. Dwie dawki podano już 1.832 osób. W ostatniej dobie zaszczepiono w powiecie 233 osoby, 126 z nich otrzymało wtedy drugą dawkę szczepionki.

W całym kraju szczepionkę otrzymały już 2 mln. 741.651 osób, a 1 mln 487.467 osób otrzymało już dwie dawki.

Są opóźnienia

Lubskie znowu było na szarym końcu w kraju pod względem ilości podanych szczepionek dziennie. Cały czas zdarzają się sytuacje, kiedy szczepienia trzeba przekładać.

 -Zaszczepiliśmy około 1300 osób w grupie „zero” pełną dawką, kilka osób oczekuje jeszcze na szczepienie. Nauczycieli zostało dotychczas zaszczepionych 1.250. Obecnie realizujemy także szczepienia dla osób powyżej  70 roku życia. Sytuacja jest dynamiczna. Zdarza się, że termin dostawy szczepionek ulega zmianie, wówczas mogą nastąpić przez to przesunięcia terminów wizyt – mówi Justyna Wróbel – Gądek, rzeczniczka 105. Kresowego Szpitala Wojskowego.

Z braku szczepionek w tym tygodniu wstrzymane było podawanie szczepionek w iłowskiej przychodni „Salus”.

W tym tygodniu ruszyły zapisy kolejnych grup na szczepienia. Od 10 marca o termin mogą ubiegać się osoby przewlekle chore, a od 15 marca mają ruszyć ich szczepienia. Na 22 marca zaplanowany jest początek szczepień dla osób w wieku 69 lat, tydzień później, 29 marca mają ruszyć szczepienia służb mundurowych.

Jedni przyjmują, drudzy rezygnują

W kraju podawane są szczepionki firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Niektóre kraje podają tez mieszkańcom rosyjskiego Sputnika. Od czwartku, 11.03. Europejska Agencja Leków dopuściła do użytku w Europie szczepionkę firmy Johnson&Johnson. Od pozostałych odróżnia ją to, że do uzyskania pełnej odporności wystarczy jedna dawka szczepionki, a przechowywać ją można przez 3 miesiące w zwykłej lodówce. Polska ma zamówione 2,5 mln dawek tej szczepionki, ale na razie nie wiadomo, kiedy w ogóle będzie dostarczona do kraju.

Napisz komentarz »