REKLAMA

Samorząd

Będą ciąć w szkołach

Opublikowano 12 marca 2021, autor: bj

Jeszcze bez ostatecznych decyzji, ale już z planem na oszczędności – na pracownikach, opłatach, a nawet środkach czystości.

O oszczędnościach w szkołach ponadpodstawowych i specjalnych rozmawiał z dyrektorami szkół Józef Radzion, starosta żarski.

– One są po prostu niezbędne i prosiłem dyrektorów, by bardzo poważnie podeszli do tematu. Konkrety będziemy znać po tym, jak dyrektorzy sporządzą arkusze organizacyjne w maju-zastrzega J. Radzion.

Dlaczego? Bo dyrektorzy cięcia będą robić w dużej części na kosztach personalnych.

Przede wszystkim szefowie szkół będą musieli unikać zatrudniania na miejsce osób przechodzących na emeryturę.

– Na przykład w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Żarach odchodzi sekretarka. Na jej posadę nikt nie będzie przyjęty, a etat został połączony ze stanowiskiem referenta ds. płac-tłumaczy J. Radzion.

Miesięcznie da to szkole nieco ponad 4 tys. zł oszczędności, po roku pozostanie ponad 48 tys. 300 zł.

Barbara Sulikowska, dyrektorka tej szkoły wstępnie ma kolejne propozycje-likwidację od września oddziału w szkole podstawowej (kl. VII c) i połączenie go z kl. VIII b. To może być już spore odciążenie,  niemal 150-tysięczne po roku. A ograniczenie  godzin na rewalidację dać może kolejne 117 tys. zł.

W SOSW w Lubsku być może o połowę zostaną zmniejszone etaty pomocy kuchennej i praczki, 3  pomoce nauczyciela mogą stracić etat, a etaty nauczycielskie mogą zostać zredukowane o 2. Jednym z pomysłów jest ograniczenie niezbędnego minimum wydatków na środki czystości i higieny.

Mniej klas, ciaśniej w klasach

Wszędzie będzie mniejszy nabór. – O jeden oddział w każdej klasie, poza Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa. Za to klasy mają być bardziej liczne, minimum 30-osobowe-informuje Bartłomiej Kubiak, naczelnik wydziału edukacji i zdrowia.

W Zespole Szkół Specjalnych w Żarach powstał pomysł likwidacji połowy etatu sprzątaczki. Szkoła rozważa też redukcję z 60 do liczby miejsc na zajęciach z wczesnego wspomagania. Z planowanym zmniejszeniem naboru ma to przynieść niemal 250 tys. zł oszczędności.

W Zespole Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Żarach wstępnie planowana jest likwidacja etatu pedagoga. W kasie ma zostać miesięcznie 5 ty. 800 zł, co rocznie da niemal 70 tys. zł.

Z kolei Zespół Szkół Ekonomicznych w Żarach czekać może inna reforma, czyli likwidacja połowy etatu robotnika i zmniejszenie liczby godzin na pomoc psychologiczno-pedagogiczną z jednej do pół godziny, w przeliczeniu na klasę. Szkoła zamierza też unikać zatrudniania nauczycieli emerytów. Czyli takich, którzy mają stopień dyplomowanych. Bo zgodnie  z siatką wynagrodzeń, im trzeba płacić najwięcej. Razem szkoła może zyskać nawet 242 tys. zł.

W Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa w Żarach chcą zmodernizować oświetlenie, co ma obniżyć rachunki za prąd. Dodatkowo, szkoła, która nie przedłużyła umowy dwóch pracownicom obsługi w chwili przejścia na nauczanie zdalne, chce po powrocie do normalnego działania przyjąć osoby tylko na pół etatu i tylko z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności.

W Zespole Szkół Budowlanych w Żarach już zawieszone zostały zajęcia rozwijające, dodatkowo zmniejszone zostać mają zajęcia wyrównawcze w technikum i szkole branżowej. Na zajęciach praktycznych kilka grup ma zostać połączone w jedną. Z obliczeń wynika, że da to niespełna 66 tys. zł. W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Zespole Szkół Technicznych w Lubsku też będzie reforma, m.in. reorganizacja zajęć, które odbywają się w grupach-  m.in. w-f, nauki języków obcych,  religii. Ta ostatnia zagrożona jest najbardziej, bo uczniowie coraz częściej z uczestnictwa w tych zajęciach rezygnują.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku  m.in rezygnować będą z jednej godziny zindywidualizowanej ścieżki edukacyjnej, a także jej całkowite zawieszenie na okres nauki zdalnej.

-Dyskutujemy też o bibliotekach. Dokładnie się im przyglądamy. Ale jeżeli np. jakiś bibliotekarz zbliża się do emerytury, pracy nie straci. Jak ostatecznie wyglądać będą zmiany, przekonamy się późną wiosną-kończy J. Radzion.

komentarze »
  1. Oswiatowa 18 marca 2021 18:17 - Odpowiedź

    Skandal!!!! Niech sobie pensje poobcinają!!!

  2. Cranky 20 marca 2021 07:13 - Odpowiedź

    Czarnek po pandemii obiecuje wiele dodatkowych zajęć w szkole na co przeznacza setki milionów a tutaj tną i zabierają ci się da. Czegoś tu nie rozumiem.

Napisz komentarz »