REKLAMA

Zdrowie

Odłożą operację, wstrzymają zabieg

Opublikowano 12 marca 2021, autor: jb

Jeżeli czekasz na operację wymiany biodra, miałeś przejść badania w szpitalu albo czekała cię korekta kręgosłupa, przygotuj się na to, że i zabieg i pobyt w szpitalu zostanie odwołany.

Poprzez oszczędzanie wolnych łóżek w szpitalach w ogóle, oszczędzanie krwi i ludzi do pracy, tak Ministerstwo Zdrowia planuje przygotowania do kolejnej fali zakażeń koronawirusem.

Narodowy Fundusz Zdrowia już rozesłał informację, że należy wstrzymywać lub ograniczać planowe zabiegi w szpitalach. Po wykonywanych zabiegach, operacjach prawdopodobne jest to, że pacjent wymagał będzie opieki anestezjologicznej także na oddziale intensywnej opieki medycznej, a te miejsca  trzeba zabezpieczać dla rosnącej liczby osób chorujących na koronawirusa.

Długa lista niedostępnych

 Na liście badań i zabiegów, które można odłożyć w czasie znalazły się m.in.: pobyt w szpitalu dotyczący diagnostyki, zabiegi diagnostyczne, operacje endoprotezoplastyki dużych stawów, dużych korekt kręgosłupa, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych, jak również dużych zabiegów torakochirurgicznych, zabiegów wewnątrzczaszkowych, nefrektomii, histerektomii.

Zmiany terminów nie mogą dotknąć pacjentów onkologicznych.

Długo się nie leczyliśmy

W naszym regionie szpitale zastrzegają, że na razie nie odkładają wyznaczonych już terminów. Kiedy będą zmuszeni to zrobić? 105. Szpital Wojskowy już ma oddziały dla pacjentów covidowych. Pozostałych (niecovidowych) przyjmuje Szpital Na Wyspie w Żarach.Dla wszystkich starczy miejsca i lekarzy?

-Na razie nie przekładamy zabiegów. Te osoby, które są zapisane na zabiegi, będą operowane. Wszyscy nasi pacjenci przed wszystkimi zabiegami i tak są badani na obecność koronawirusa. Sporo z nich to i tak osoby, którym wcześniej przepadły już terminy przez poprzednie obostrzenia i trafili do nas już z przewlekłą chorobą i wymagają bezwzględnie takiej pomocy – mówi Jolanta Dankiewicz, prezes Szpitala Na Wyspie.

Ostatnie takie zalecenia o przyjęciu na zabiegi do szpitali ministerstwo odwołało zaledwie dwa miesiące temu.

Napisz komentarz »