REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Będą zbierać kasę na zamek

Opublikowano 12 marca 2021, autor: nk

Burmistrzowie i urzędnicy założyli stowarzyszenie Żarski Zamek, które ma zbierać pieniądze na odbudowę zamku.

Prezesem stowarzyszenia został Ireneusz Brzeziński, naczelnik z żarskiego urzędu, wiceprezesem Grzegorz Chmielewski, radny miejski i pracownik muzeum. W komitecie założycielskim są również m.in. Olaf Napiórkowski i Patryk Faliński, wiceburmistrzowie Żar, Łukasz Matyjasek, dyrektor Żarskiego Domu Kultury, Beata Kłębukowska, dyrektor Biblioteki Miejskiej, Małgorzata Cegielska, dyrektor muzeum, Ewa Nowak i Marek Iwlew naczelnicy z Urzędu Miasta.

Dla każdego starczy

– Będziemy aplikować o środki, organizować zbiórki publiczne,  ubiegać się o 1 procent z podatków – wyjaśnia Olaf Napiórkowski.

Obecnie zamek jest przekazany w użytkowanie dla stowarzyszenia Region Łużyce, które otrzymało dofinansowanie na odbudowę wieży zamkowej po pożarze. Nowa inicjatywa nie ma być według zapowiedzi jej założycieli konkurencją dla ekipy ze Złotnika.

– W zamku jest tyle do zrobienia, że dla każdego starczy pracy – przekonuje O. Napiórkowski.

Po pracy, czy w pracy?

Według zapewnień wiceburmistrza wszyscy członkowie stowarzyszenia będą pracować na jego rzecz za darmo, a obsługą księgowo-biurową ma zająć się po pracy w muzeum Małgorzata Cegielska.

Trudno w te zapewnienia jednak uwierzyć, bo nawet spotkanie założycielskie odbyło się w godzinach, gdy każdy z urzędników powinien być w pracy i wykonywać swoje obowiązki, za które otrzymuje solidną wypłatę pochodzącą z podatków mieszkańców.

Można zarabiać

Przypomnijmy – radni na ostatniej sesji zmienili plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący zamek. Do tej pory zabytek mógł być wykorzystywany jedynie do celów kulturalnych. Po zmianach można w nim prowadzić działalność komercyjną. Może powstać w nim hotel, bank, a nawet kino.

Napisz komentarz »