REKLAMA

Zdrowie

Mutuje i bardzej zaraża

Opublikowano 12 marca 2021, autor: jb

Ból gardła, mięśni, zmęczenie, gorączka to najczęstsze objawy zakażenia brytyjską mutacją koronawirusa. Zaraża się nią coraz więcej osób.

Mutacja uznawana jest za bardziej zaraźliwą od pierwszej wersji koronawirusa. Wystarczy go mniej, żeby wywołać chorobę u kolejnych osób. Wystarczy nawet minuta w towarzystwie zakażonej osoby .

– Mówiąc prosto, osoba zakażona mutacją bardziej zaraża. Organizm chorego wygląda tak, jakby tego wirusa miał więcej w sobie, łatwiej go przenosi. Zakładając, że z jednego kichnięcia pierwszą wersją koronawirusa zarażało się np. dziesięć osób, to zmutowaną wersją może zarazić się dwa razy tyle – mówi Ryszard Smyk, szef pogotowia ratunkowego w 105. Szpitalu Wojskowym.- Stąd kolejny wzrost zachorowań i znowu pełne oddziały covidowe w szpitalach. Zachorowań jest bardzo dużo. Mieliśmy w zasadzie dwa tygodnie, kiedy było trochę lżej, a teraz jest już wróciliśmy do normy, czyli  znowu mamy pełne oddziały. Pracownicy pogotowia  mają coraz więcej wyjazdów do osób zakażonych – tłumaczy R. Smyk.

Chorują młodsi

Zakażeni mutacją chorują trochę inaczej niż ci z pierwszą wersją koronawirusa. Bardzo rzadko tracą teraz węch i smak, ale za to mają niespotykane dotąd bóle gardła, ale też bóle mięśni, kaszel, zmęczenie, które bardzo szybko przechodzą w niewydolność oddechową, przez co stan pacjentów szybko robi się ciężki. Choruje coraz więcej młodszych osób w przedziale 40-50 lat, objawy jak dorośli zaczynają mieć też dzieci. Ci, którzy chorują, najczęściej przechodzą wirusa ciężej, z zapaleniem płuc, większymi zmianami w płucach i niewydolnością oddechową. Do tej pory uznawano, że dzieci przechodzą koronawirusa bezobjawowo albo delikatnie objawowo. J

-Jest tendencja do tego, że chorują na covid młodsi ludzie, ale nie jest tak każdego dnia. Cały czas choruje też dużo seniorów, to się nie zmieniło. Samodyscyplina jest ważna. Dopóki ludzie tego nie zrozumieją, to będą tracić najbliższych. Zarazić się można wszędzie. Trzeba włączyć zdrowe myślenie, ważne jest prawidłowe założenie maseczki i dystans od drugiej osoby i to wszędzie. Od kolejki w sklepie po kolejkę nad morzem czy w górach – przyznaje R. Smyk.

Miesza się i mutuje

Nie wiadomo, jak dalej wirus będzie się mutował. Wczoraj (czwartek 11.03.) w Niemczech odnotowano wariant, który zawiera w sobie wszystkie znane do tej pory trzy mutacje: brytyjską, południowoafrykańską i brazylijską. Im bardziej będzie on zmutowany, tym mniej podatny na szczepionki i nie uda się go zatrzymać tak szybko.

komentarz »
  1. Andrzej M 20 marca 2021 14:25 - Odpowiedź

    Mam wrażenie, że ten pan mówi o grypie. Nie raz miałem takie objawy a żona kilka razy leżała w łóżku ponad dwa tygodnie!!! Skończcie już kłamać!!!

Napisz komentarz »