REKLAMA

Aktualności, Komunikacja

Najdroższy parking w mieście

Opublikowano 12 marca 2021, autor: Piotr Piotrowski

Aby wybudować 12 miejsc parkingowych przy ul. Ratuszowej w Żaganiu, miasto musiało wydać 408 tys. zł, licząc prace archeologiczne na tej działce.

Budowa parkingu na skwerze między Poaugustiańskim Zespołem Klasztornym jest elementem przebudowy pobliskiej ul. Ratuszowej. Aby wybudować tam 12 miejsc parkingowych, konieczne było wykonanie prac archeologicznych, bagatela – za 338 tys. zł. Kolejne 70 tys. zł to budowa parkingu. Razem daje to astronomiczna kwotę 408 tys. zł. Dla porównania, modernizacja pobliskiego parkingu na ok. 50 miejsc przy ul. Sobieskiego kosztowała 169 tys. zł. 

 

Zabrakło wyobraźni?

Inwestycji przy Ratuszowej dziwi się żagański radny Grzegorz Kuźniar. – Przy przygotowywaniu inwestycji trzeba było być przygotowanym na zadania dodatkowe, w tym rozszerzone prace archeologiczne. Każdy wie, że tam były kamienice – mówi. – To pierwsza taka inwestycja pilotowana od A do Z przez obecnego burmistrza. Martwię się, jak będzie z kolejnymi inwestycjami, bo ta pokazuje nam czego mniej więcej można się spodziewać.

Jeszcze dosadniej ocenia inwestycję radny Jakub Witek. – Z drugiej strony Poaugustiańskiego Zespołu Klasztornego trwa modernizacja parkingu w rejonie Sobieskiego, na  50 miejsc parkingowych za ok. 169 tys. zł  – mówi. –  Tymczasem miasto robi kolejny w  rejonie kościoła, przy Ratuszowej na 12 miejsc – za  408 tys. zł. Czyli będzie dwa razy drożej a miejsc – cztery razy mniej! A wokoło nie brakuje parkingów.  W sumie wokół zespołu klasztornego naliczyłem ich pięć. Wyrzucanie pieniędzy w błoto i dość nieprzemyślana inwestycja, biorąc pod uwagę, że to ścisła strefa konserwatorska. Wcześniej mieściły się tam kamienice i urzędnicy mogli się spodziewać, że takie prace roboty archeologiczne zostaną zlecone. 

 – To kolejny już przykład indolencji rządzących i marnotrawstwa naszych pieniędzy – kwituje radny Tomasz Kwarciński. – Centrum miasta faktycznie bardzo potrzebuje miejsc parkingowych. Niestety przez taki brak profesjonalizmu i elementarnej wyobraźni pieniądze zostały wyrzucone w błoto – dosłownie i w przenośni. Centrum jest miejscem zabytkowym i oczywistym był fakt, że każda łopata wbita tutaj w ziemię obarczona jest ryzykiem natknięcia się na zabytek. Roztropna władza powinna to przewidzieć. Osobną kwestią jest to w jaki sposób potraktowano odkryte zabytkowe piwnice. To mogła być olbrzymia atrakcja turystyczna, a podjęto skandaliczną decyzję o zasypaniu tych piwnic. To dowód braku szacunku do historii Żagania.

 

 Miasto historyczne

A co na to w urzędzie?  – Budowa parkingu stanowi integralny element koncepcji przebudowy ulicy Ratuszowej – tłumaczy Agnieszka Zychla, rzeczniczka Urzędu Miasta. – Z uwagi na odkryte relikty architektury Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał wykonanie ratunkowych badań archeologicznych i architektonicznych, które warunkowały rozpoczęte prace budowlane. Konieczność ich wykonania pojawiła się z chwilą rozpoczęcia robót budowlanych, w wyniku wykonanych  podstawowych badań archeologicznych, które ujawniły  korony murów oraz fragmentarycznie zachowane posadzki pierzei kamienic rozebranych w okresie powojennym. Badania pozwolą nam poznać i utrwalić historię tego miejsca. 

komentarze »
  1. Andrzej M 20 marca 2021 14:13 - Odpowiedź

    Panie Kwarciński. Niech Pan przestanie sączyć tym jadem na wszystkich wokół i chwalić siebie i sobie podobnych… Może czas zacząć robić coś dla tego miasta a nie wciskać swoich na stołki! Do roboty człowieku. Z Twojego gadania nic nie wynika! Kiedyś to potrafiłeś…

  2. Nosu 25 marca 2021 20:33 - Odpowiedź

    A może tak winni kradzieży publicznych pieniędzy, którzy uniknęli cudem kary łaskawie zamilkną w sprawie pieniędzy. Taki Kuźniar i Kwarciński w Skandynawii sami podaliby się do dymisji, ale w Polsce złodzieje maja się dobrze.

  3. Ola 29 marca 2021 22:57 - Odpowiedź

    Dopóki Kwarc i Rudy będą chodzili ulicami Zagania nie będzie w nim dobrze

Napisz komentarz »