REKLAMA

Samorząd

Będą ścigać za długi

Opublikowano 12 marca 2021, autor: bj

Nie płacisz podatku? Wpiszą cię na czarną listę. Zaległości mieszkańców urzędnicy z gminy w Żarach chcą wpisywać do ogólnopolskiego rejestru należności.

Do rejestru Izby Skarbowej w Szczecinie urzędnicy chcą  wpisać swoich dłużników. W gminie Żary jest ich sporo. -Tylko za opłaty za wywóz śmieci zaległości to ponad 300 tys. zł- informuje Barbara Karpowicz, skarbniczka.

Za to udało się rozwiązać problem z opłatami za wodę. – Mamy zaledwie 11 dłużników z całej gminy- dodaje B. Karpowicz. A to dlatego, że niesolidnemu odbiorcy gmina wodę zakręca. To zadziałało skuteczniej niż komornik.

Inaczej z innymi opłatami, również za podatek od nieruchomości czy użytkowanie wieczyste. Dlatego urzędnicy chcą dłużników wciągać na czarną listę.

Nie BIK, ale też nie dadzą na kredyt

Rejestr prowadzony przez szczecińską skarbówkę różni się od BIK tym, że nie są tam wpisywane długi wynikające z prawa cywilnego, ale zaległości wobec instytucji, np. gminy czy ZUS-u.

-I one się sumują. Jeżeli przy nazwisku danego obywatela pojawi się zadłużenie powyżej 5 tys. zł, to może on mieć kłopot nawet z uzyskaniem niewielkiego kredytu czy np. wzięciem telefonu na raty-wyjaśnia B. Karpowicz.

W naszym regionie do tego przystąpiły Żary i Żagań.

Zgodę na wprowadzenie do rejestru gminnych należności wyraziła już Rada Gminy. Teraz urzędnicy muszą tylko uzyskać kody dostępu i wprowadzić dane.

Warto o tym pamiętać, tym bardziej, że w poniedziałek, 15.03. przypada pierwsza w tym roku rata podatku od nieruchomości.

Napisz komentarz »