REKLAMA

Gospodarka

Tysiące paneli w Grabiku

Opublikowano 12 marca 2021, autor: bj

Na 7 hektarach chcą postawić 18 tys. paneli fotowoltaicznych. Wokół będą inne działki z kolejnymi farmami.

Kilkanaście tysięcy paneli fotowoltaicznych na nieco ponad 7-hektarowej działce w Grabiku (gm. Żary) postawić chce Energetyka Regionalna z Łodzi. Postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej już zostało wszczęte.

-Firma zamierza zainstalować 18 tys. paneli o łącznej mocy do 6 MW. Do tego infrastrukturę, przyłącza elektryczne, drogi dojazdowe, plac manewrowy i transformatory-wylicza Marek Siry z Urzędu Gminy w Żarach.

Całość będzie podłączona do głównego punktu zasilającego przy u. Zakładowej w Żarach. Instalacja ma produkować 6  megawatogodzin rocznie.

Taka produkcja energii wystarczy na zasilenie ok. 2 tys. 400 gospodarstw domowych.

Będzie las paneli

Co ciekawe, wokół planowanej inwestycji jest kolejnych 5 działek i kolejna 6 -w kierunku do Górki, gdzie inwestorzy mają już pozwolenia na budowę.

W tym np. na około 30 hektarach pomiędzy Grabikiem a Drożkowem farmę fotowoltaiczną wybudować chce firma RES z Warszawy. Złożyła już kilkanaście wniosków do żarskiego starostwa. Każda z tych instalacji ma być wyposażona w maksymalnie 4 tys. paneli fotowoltaicznych na 2 hektarach. Jej moc planowana jest na 1 megawat. Panele mają być umieszczone w rzędach, po ok. 3-10 metrów. Towarzyszyć im będzie kontener (10 na 5 metrów, wysoki do 4 m) i 3-metrowe ogrodzenie.

Napisz komentarz »