Szpital tylko dla zakażonych
Opublikowano 12 marca 2021, autor: jb
Od czwartku (11.03.) 105. Szpital Wojskowy w Żaganiu na oddziały szpitalne przyjmuje tylko pacjentów z koronawirusem! Nie wiadomo, kiedy w mieście ruszy oddział laryngologiczny i okulistyczny.

Po przenosinach dawnego oddziału chirurgicznego do Żar, w Żaganiu od 15 marca miał ruszyć oddział laryngologiczny z pododdziałem okulistycznym. Tymczasem decyzją wojewody na piętrze dawnej chirurgii ruszył jednak oddział covidowy.
Od ubiegłego roku 105. Szpital Wojskowy miał przygotowane 102 miejsca dla pacjentów z koronawirusem. (26 w Żarach i 76 w Żaganiu). W Żaganiu pacjenci przyjmowani byli na dotychczasowy oddział pulmonologiczny i chirurgiczny. Na początku lutego wojewoda pomniejszył oddział covidowy w Żaganiu o chirurgię. Pacjenci przyjmowani byli tylko na pulmonologię.
Na piętrze dawnej chirurgii prowadzono remont, a sam oddział został przeniesiony do siedziby szpitala w Żarach. W Żaganiu od przyszłego tygodnia planowane było otwarcie oddziału laryngologicznego z pododdziałem okulistycznym.
Teraz wojewoda zdecydował jednak, że na piętro dawnej chirurgii wraca oddział covidowy.
-W związku z tym oraz dynamiczną sytuacją sanitarno – epidemiologiczną, zaplanowana reorganizacja i przeniesienie Oddziału Otolaryngologicznego oraz Pododdziału Okulistycznego zostają odroczone – informuje płk lek. med. Artur Lipczyński, komendant 105 szpitala.
Przyjmą więcej
Po zmianach, od czwartku, 11 marca, 105. Szpital może przyjąć pacjentów z koronawirusem łącznie na 110 łóżkach.
W Żaganiu jest ich ponownie 76 ( 48 na pulmonologii i 28 na chirurgii). Pięć z tych łóżek, z z możliwością podpięcia pacjentów do respiratora nadal prowadzonych jest na dawnym oddziale noworodkowym.
Z 26 do 34 miejsc zwiększono także liczbę pacjentów przyjmowanych na oddziale covidowym szpitala w Żarach, który otworzony jest na oddziale wewnętrznym. Niezmiennie w mieście pozostają dwa łóżka z respiratorami do intensywnej terapii.
Wojewoda swoją decyzję tłumaczy wzrostem liczby zachorowań na koronawirusa i koniecznością zwiększenia liczby miejsc dla pacjentów zakażonych. Liczbę łóżek dla pacjentów covidowych zwiększył także m.in. w Szpitalach w Sulechowie, Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim.
Nie ma oddziału, nie ma poradni
Nie wiadomo kiedy w Żaganiu uda się otworzyć poradnię okulistyczną.
Obecnie w powiecie w ogóle nie ma poradni okulistycznej, która by prowadziła przyjęcia pacjentów w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
-Remont, który prowadziliśmy na oddziale jest zakończony. Teraz priorytetem jest jednak leczenie pacjentów covidowych i z całą resztą zmian musimy poczekać – mówi Iwona Hryniewiecka, sekretarz powiatu żagańskiego.