REKLAMA

Zdrowie

Wyspa będzie większa

Opublikowano 12 marca 2021, autor: bj

Chcą zaoszczędzić na kosztach, więc sami będą produkować prąd i ciepłą wodę. W żarskim Szpitalu na Wyspie myślą też o dalszej rozbudowie.

Chodzi o budowę kolejnego skrzydła Szpitala na Wyspie w Żarach. Ma być ono większe od tego, które już powstało (gdzie mieści się ginekologia i pediatria). Powierzchnia każdego poziomu wyniesie ok. 850 mkw. (w istniejącym  skrzydle kondygnacje liczą po ok. 600 mkw.).

-Decyzji w sprawie dofinansowania spodziewamy się lada moment. -mówi Jolanta Dankiewicz, prezeska szpitala.

W nowej części mają się znaleźć oddziały wewnętrzny, geriatria i rehabilitacja. Do tego centralna izba przyjęć.

– Dzięki rozbudowie oddziały będą bardziej przestrzenne. Sale będą maksymalnie 2-osobowe. Dodatkowo będą też pokoje dla pacjentów zakaźnych – dodaje J. Dankiewicz.

Obecnie trudno wyodrębnić izolatki. Każdy oddział zyska po kilka łóżek. Obecnie na internie jest ich 27, a na geriatrii – 23. 

– Na geriatrii o ok. 5 łóżek. To dla nas i naszych pacjentów bardzo ważne. Nasz oddział jest jedynym samodzielnym w województwie. A pacjentów w starszym wieku cały czas przybywa -mówi J. Dankiewicz.

Z kolei rehabilitacja będzie mogą przyjmować nie tylko większą liczbę pacjentów, ale i rozszerzyć paletę zabiegów. – Myślimy o hydroterapii, szczególnie dla dzieci. W założeniach jest niewielki basen z podnoszonym dnem. – wyjaśnia J. Dankiewicz.

Podobnie, jak w przypadku poprzedniej inwestycji, skrzydło będzie uruchamiane partiami. -Najpierw dół, czyli izba przyjęć. Myślę, że będzie to możliwe na przełomie roku 2022/2023. Na opracowanie szczegółowej dokumentacji musimy dać sobie ok. pół roku-dodaje J. Dankiewicz.

Wbicie pierwszej łopaty mogłoby nastąpić pod koniec 2021.

Niższe rachunki

Tymczasem w szpitalu pracuje już ekipa budowlańców. W dawnym magazynie trwa przebudowa. Szpital przygotowuje się do tego, by sam wytwarzać prąd, a przy tym ciepłą wodę. Technicznie to zmiana zasilania w ciepło i energię elektryczną na tzw.jednostkę kogeneracyjną, ze sterowaniem przy zmiennym poborze energii elektrycznej. Zasili ją gaz. System będzie chłodzony przez płynącą w wężownicach wodę, która będzie mogła zostać użyta do ogrzewania budynku i jako ciepła woda w kranach.

-Już na samej energii elektrycznej zaoszczędzimy ok 300 tys. zł rocznie. W tej chwili jej koszt to 380 tys. zł-wylicza J. Dankiewicz.

 Budżet przedsięwzięcia to 1 mln 880 tys. zł. Szpital na jej realizację otrzymał dotację 1 mln 20 tys. zł. Reszta popłynęła z Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze w formie nisko oprocentowanej pożyczki.

Inwestycja ma zostać oddana na początku sierpnia.

Napisz komentarz »