REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Budują samochód

Opublikowano 12 marca 2021, autor: Michalina Kozarowicz

Marek Terechowicz, Wojtek Bulski i Emil Kurpowies to uczniowie 3 klasy Technikum Samochodowego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Chłopcy postanowili w praktyce sprawdzić swoje umiejętności i budują samochód od… zera.

 Przyszli mechanicy postanowili samodzielnie zbudować samochód off-roadowy czyli taki do jazdy terenowej przez lasy, rowy i łąki. Nastolatkowie udowadniają, że ich przyszły zawód to nie tylko naprawienia ale i tworzenie pojazdów od zera. I budują samochód w ramach  kółka samochodowego.

Chcieli mieć rajdówkę

– Z chłopakami z klasy założyliśmy sobie team rajdowy, jeśli można tak to nazwać i chcieliśmy w wakacje złożyć się na jakiś samochód i zrobić z niego rajdówkę, coś jak WRC-  zdradza Marek Terechowicz, uczeń i pomysłodawca budowy samochodu. –  I tak planowaliśmy i planowaliśmy, liczyliśmy koszty. Budżet nas trochę przerastał, a przypomniało mi się o szczątkach terenówki, która jest w szkole. A że sam jestem wielkim fanem off-roadu i jego wszystkich odmian, nawet na co dzień jeżdżę terenówką, to podzieliłem się z chłopakami pomysłem. Przedstawiłem im plan, opisałem wstępny projekt i spodobało się wszystkim. Poszedłem z pomysłem do pana Holskiego, przedstawiłem mu pomysł i przeznaczenie konstrukcji. Jemu też się spodobało, dał nam pozwolenie i teraz na warsztatach tworzymy rajdówkę, o której każdy z nas marzył- zdradza młody konstruktor.

Dachowanie też da radę

Zdolnych mechaników czeka ciężkie zadanie. Budowanie samochodu wymaga nie tylko wiedzy ale i sporych umiejętności.

– Całość nie jest łatwa, ponieważ musimy zbudować samochód niemal od zera. Będzie musiał wytrzymać wiele prób. Myślę, że najtrudniejsza będzie klatka bezpieczeństwa, ponieważ musimy ją zaprojektować i wyspawać w taki sposób, by w razie potrzeby wytrzymała np. dachowanie. – opowiada M. Terechowicz

Szkoła pomoże

Ze swoich uczniów dumy jest Karol Holski.

– To prawdziwi zapaleńcy – mówi Karol Holski, doradca kształcenia zawodowego z CKZiU i prezes stowarzyszenia Edukacja i Technika – Chłopcy budują samochód pod wodzą nauczycieli Edwarda Łyby i Henryka Kurczew. Pomysł wyszedł od Marka Terechowicza, który przyszedł do mnie i zapytał, czy mogliby coś takiego zrobić. Oczywiście się zgodziłem. Jako stowarzyszenie Nauka i Technika  pozyskaliśmy złom, który chłopcy wykorzystują do budowy samochodu. Dostaliśmy też silnik, który przy pomocy Andrzeja Dryka, nauczyciela zawodu udało się już uruchomić, więc mamy w 100% sprawny silnik. – opowiada

Mechanicy budują samochód na lekcjach i po szkole. Chcą zdążyć ze swoim projektem do końca roku szkolnego.

– To, co jest zgodne z ich programem nauczania, mogą robić na lekcjach zawodu. Pozostałe zagadnienia robią po południu. – precyzuje K. Holski –  Chłopcy są w 3 klasie, więc mają już uprawnienia na spawanie, jeżdżenie wózkiem widłowym i inne przydatne kursy, dzięki którym mogą samodzielnie budować samochód, oczywiście przy wsparciu nauczycieli. Koszt budowy nie jest dzięki temu duży. Chłopcy wykorzystują złom, do narzędzi czy tlenu do sprężarek mają dostęp w szkole. Trochę kosztować będą opony, ale na to postaramy się pozyskać sponsorów. Zajmę się tym, żeby to im załatwić. Taka nauka zawodu pokazuje, że mechanik to nie jest tylko osoba, która naprawia, dokręca. Oni tworzą samochód od zera. Zdecydowali się na off-road, ponieważ taki samochód nie wymaga rejestracji i przeglądów, jakie są narzucone samochodom seryjnym. Chłopaki chcą wystartować w rajdzie. Samochód zostanie dowieziony na miejsce na lawecie. – opowiada Karol Holski z CKZiU. Trzymamy kciuki!

Napisz komentarz »