REKLAMA

Komunikacja

Będzie kasa, bedzie rondo

Opublikowano 12 marca 2021, autor: bj

Do przebudowy ronda u zbiegu ul. Lotników, Artylerzystów i Broni Pancernej w Żarach przymierza się starostwo powiatowe.

Jest dokumentacja i projekt, teraz powiatowi urzędnicy liczą pieniądze. I liczą na wsparcie z miejskiego budżetu. -To oczywiste, że rondo służyć będzie nie tylko mieszkańcom powiatu, ale pomoże w rozwiązaniu problemów komunikacyjnych w mieście-komentuje Józef Radzion, starosta, który do Danuty Madej, burmistrza Żar w tej sprawie napisał.

A sprawa nie jest bagatelna, bo chodzi o miliony.

-Poinformowałem panią burmistrz, że zamierzamy w przyszłym roku przystąpić do inwestycji. I że całość kosztować będzie prawie 5 mln 346 tys. zł-tłumaczy J. Radzion.

 W tej chwili urzędnicy biedzą się nad sporządzeniem wniosku o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

– Współpraca dwóch samorządów daje nam dodatkowe punkty. To bardzo ważne, bo dofinansowanie sięgnąć może 60 proc. kosztów inwestycji. Resztę trzeba dołożyć.- przelicza starosta.

I w tej sprawie poszło pismo do magistratu. A że powiatowi urzędnicy mają niezbyt dobre doświadczenia z Urzędem Miejskim, który najpierw obiecywał przez kilka lat dokładać do budowy komendy powiatowej straży pożarnej, a  potem stwierdził, da dużo mniej, bo nie ma…(100 tys. zł zamiast 350 tys. zł, co już dało półmilionowe zadłużenie wobec składanych deklaracji).

Albo dadzą, albo nie budują

J. Radzion podkreśla, że to strategiczna inwestycja.`

-Poprosiliśmy o 40 proc. wsparcie wkładu własnego.-wyjaśnia J. Radzion.

Inwestycja podzielona jest na 4 branże-drogową, sanitarną, elektryczną (314 tys. zł)  i teletechniczną (za 863 tys. zł). Koszt tych dwóch ostatnich to 1 mln 177 tys. zł. Dwie pozostałe czyli branża drogowa za 3 mln 206 tys. zł i sanitarna 963 tys. zł. Miasto mogłoby wziąć na siebie 2 pierwsze branże.

Starosta nie pozostawia złudzeń. -Realizacja inwestycji będzie możliwa tylko w przypadku otrzymania dotacji z funduszu i tylko wtedy, gdy popłynie wsparcie miasta-tłumaczy.

O sprawę dopytujemy Danutę Madej, burmistrz Zar. Odpowiedź jest delikatnie mówiąc wymijająca. -Popieramy propozycję. Obecnie analizujemy formę wsparcia tego przedsięwzięcia. Po ustaleniu konkretnych rozwiązań poinformujemy mieszkańców – przekazuje rzeczniczka prasowa urzędu.

Pójdą drzewa, przyjdzie rondo

Przypomnijmy. Projekt przewiduje budowę ronda oraz modernizację ul. Artylerzystów w kierunku skrzyżowania z ul. Ułańską. Zostanie zlikwidowany dodatkowy pas dla skręcających w prawo na stację paliw Watis, zniknie też rozszerzenie drogi przy wjeździe do Biedronki. Będzie więcej miejsca na chodnik i ścieżkę rowerową. Samo rondo ma być małe. Ma to na celu spowolnienie ruchu. Przy okazji przebudowy zostanie wycięte 11 drzew, w tym lipy, dąb i kasztanowiec oraz kilka krzewów. Jedno z drzew rośnie przy żłobku, pozostałe wzdłuż ul. Artylerzystów.

Napisz komentarz »