REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Zatruli Lubszę

Opublikowano 19 marca 2021, autor: nk

Kto zatruł Sienicę i Lubszę? Płynęła tu zamiast wody śmierdząca, pieniąca się breja.

Już na początku marca interweniowali mieszkańcy, urzędnicy z gminy Lipinki Łużyckie i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.Taka sytuacja zdarza się według okolicznych mieszkańców często.

– Wypuszczają to w nocy, po zmroku. Tym razem zrobili to jednak w dzień. Woda w rzeczce wezbrała. Poziom podniósł się o kilkadziesiąt centymetrów. Pojawił się smród  i piana – opowiada mieszkanka Lipinek Łużyckich, która mieszka w bezpośrednim sąsiedztwie Sienicy.

Mieszkańcy zaalarmowali Urząd Gminy.

Pobrali próbki

– Zobaczyliśmy zanieczyszczoną wodę, dlatego zawiadomiliśmy WIOŚ – informuje Małgorzata Reszka, sekretarz gminy Lipinki Łużyckie.

Tego samego dnia w Lipinkach pojawili się inspektorzy z WIOŚ. Zrobili dokumentację fotograficzną i zapowiedzieli, że następnego dnia będą pobrane próbki wody z rzeki. Obecnie trwa analiza pobranych próbek.

Z pól i z fabryki

Sienica to ciek, który ma swój początek na polach uprawnych w Grabiku. Jeszcze przed Sieniawą Żarską łączy się z kanałem, którym odprowadzane są oczyszczone w zakładowej oczyszczalni ścieki pochodzące ze Swiss Krono. Następnie ciek płynie przez Sieniawę Żarską w kierunku Lipinek Łużyckich, gdzie wpada do Lubszy.

 – Kiedyś to była czysta rzeczka, która zasilała nawet basen w Lipinkach Łużyckich. Teraz jest to ściek, w którym nie ma żadnego życia – mówią mieszkańcy Lipinek.

Sprawdzą

– To nie ma żadnego związku z naszą działalnością. U nas w zakładzie żadnych anomalii nie było – mówi Jarosław Masina, rzecznik prasowy Swiss Krono.

 Wyniki badań przeprowadzonych przez WIOŚ nie są jeszcze znane, ale Michał Morżak, wójt gminy Lipinki Łużyckie zapowiada, że jeżeli stan rzeczki się nie poprawi to gmina wykona niezależne badania, które pomogą ustalić w końcu tego, kto zanieczyszcza rzekę płynącą przez wioskę.

Napisz komentarz »