REKLAMA

Komunikacja

Rowerem przez powiat

Opublikowano 12 marca 2021, autor: Piotr Piotrowski

Prawie 20 kilometrów ścieżki rowerowej powstanie w miejsce nieczynnej linii kolejowej relacji Żagań – Stypułów.

Inwestycję od dwóch lat próbuje realizować gmina wiejska Żagań. Sprawa utknęła na przepychankach między radnymi a wójtem. Teraz temat próbuje przejąć starosta. Komu się uda?

Aby ścieżka została w końcu wybudowana, samorząd muszą przejąć od PKP trakt po zlikwidowanej linii kolejowej i dostać na jej budowę dofinansowanie.

– Nam, jako powiatowi łatwiej jest realizować to zadanie i scalić grunty od kilku podmiotów – mówi starosta Henryk Janowicz. – Obecnie staramy się o nieodpłatne przejęcie gruntów w ciągu zlikwidowanej linii kolejowej nr 371 pod budowę trasy rowerowej. Inicjatywę wspiera Stowarzyszenie Miłośników Kolei OK1.

– Stowarzyszenie wystosowało już odpowiednie pisma do Ministerstwa Infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A oraz do PKP S.A. – dodaje prezes stowarzyszenia, Sławomir Świniuch. – Zwróciliśmy się do tych instytucji z prośbą o nieodpłatne przekazanie gruntów na rzecz Powiatu Żagańskiego i to bez zbędnej zwłoki. Brak szybkiego podjęcia decyzji może skutkować utratą możliwości pozyskania dofinansowania przez samorząd, a to oznacza utratę szansy na inwestycję. To obecnie jedyna możliwość wykorzystania tych niezagospodarowanych terenów.

Jeśli starostwo przejmie linię w tym roku, budowa samej ścieżki z Żagania przez gminę wiejską Żagań i Brzeźnica ruszyłaby w przyszłym roku. W Stypułowie połączyłaby się ona ze ścieżką, jaka powstała na terenie powiatu nowosolskiego na tej samej, zlikwidowanej linii kolejowej i prowadzi przez Kożuchów, Nową Sól aż do Kolska. To 57 km trasy rowerowej, której budowa  kosztowała ok. 17,5 mln zł.

Napisz komentarz »