Czarni z przytupem

Opublikowano 15 marca 2021, autor: Piotr Piotrowski

Od wygranej 4:1 nad Pogonią Skwierzyną rozpoczęli rundę wiosenną IV ligi żagańscy piłkarze. Pecha miał Piast Iłowa, który przegrał w Sławie z Dębem, choć prowadził aż do 87. minuty.

Przedostatnia w tabeli drużyna ze Skwierzyny nie zagroziła Czarnym, którzy trzy punkty zapewnili sobie już do przerwy (6.03). Pierwsze 45 minut było festiwalem w wykonaniu żaganian. Mecz ustawiła szybko zdobyta bramka. W 10. minucie Wojciech Glanc wykorzystał idealne podanie z prawej strony, precyzyjnie przymierzył i umieścił piłkę pod poprzeczką. Czarni co chwilę stwarzali zagrożenie pod bramką. Dwie bramki zdobył Wojciech Wypych, jedną dołożył Dariusz Dziewiątak. W drugiej połowie goście zamknęli żaganian na ich połowie, co chwilę stwarzając zagrożenie pod ich siatką. Efektem był gol Błażeja Banaszaka, w 56. minucie. Na więcej Czarni już nie pozwolili. Znowu przejęli inicjatywę, gdy na boisku pojawiły się ich nowe nabytki: pozyskany ze Sparty Miodnica Błażej Strugaru oraz Bartosz Szczęch, który rozstał się z Piastem Iłowa. I choć debiutanci się starali, kolejne bramki już nie padły.

– Zagraliśmy bardzo dobre pierwsze 45 minut. Zawodnicy zrealizowali przedmeczowe założenia. Mecz rozstrzygnęliśmy  w pierwszej połowie – mówi Mariusz Kaczyński, trener  Czarnych. – W pierwszym kwadransie drugiej połowie rywal nas nieco zdominował. Po tym, jak niegroźnych kontuzji doznali Krystian Chruścicki i Maciej Ciżmiński, musiałem dokonać zmian, dzięki czemu mecz się wyrównał.

Pogoni nie pomogło trzech Japończyków, którzy w ubiegłym roku przyjechali do Polski z Kraju Kwitnącej Wiśni, aby – jak to podkreślają działacze klubu ze Skwierzyny – „iść w ślady Roberta Lewandowskiego”.

Zwycięstwo na inaugurację rundy wiosennej bardzo cieszy, bo Czarni potrzebują punktów jak tlenu, aby utrzymać się w IV lidze. I wydaje się passę mogą podtrzymać, bo już w najbliższą sobotę, 13 marca zagrają na wyjeździe z najgorszą drużyną ligi, Stalą Sulęcin.

MKS Czarni Żagań 1957 – Pogoń Skwierzyna 4:1 (4:0)
bramki: Wypych dwie (20 i 45. min), W. Glanc (10. min), Dziewiątak (39. min)
MKS Czarni: Kulik – J. Szkarapat, Adamczyk, Dziewiątak – Ciżmiński (od 62. min Szczęch), Kowalski, Chruścicki (od 69. min Kuleczka), Jakubas (od 76. min Mastalerz), Wypych – Łojko (od 58. min Strugaru), Glanc (od 73. min Ochmański).